MP3 z kaset?

Firma SmartDisk zaprezentowała specjalną kasetę FlashTrax, na której można zapisać pliki w formacie MP3 i odtwarzać je w tradycyjnym magnetofonie.

Firma SmartDisk przedstawiła w tym tygodniu prototyp kasety o nazwie FlashTrax, która na pierwszy rzut oka przypomina zwykłą kasetę audio, z tą różnicą, że jest wyposażona w specjalny czytnik, do którego wsuwa się kartę pamięci flash z zapisanymi plikami MP3.

FlashTrax symuluje mechaniczne zachowania zwykłej kasety audio, czyli start, stop, pauza, przewijanie, natomiast cyfrowe dane MP3 zapisane na karcie flash są konwertowane na analogowy format audio odczytywany przez magnetofon kasetowy. W konwencjonalnej kasecie audio zmiana pola magnetycznego na przesuwającej się taśmie przesyła impulsy elektryczne do głowicy magnetofonu, która interpretuje sygnał ostatecznie słyszalny jako muzyka. Za pomocą specjalnego przetwornika FlashTrax emuluje zachowanie przesuwającej się taśmy, "oszukując" w ten sposób głowicę magnetofonu, zachowującą się tak, jakby odbierała analogowy sygnał z taśmy magnetycznej.

FlashTrax ma pojawić się w sprzedaży jesienią br. w dwóch konfiguracjach: jako dodatek do przenośnych oraz w wersji pełnej, składającej się z urządzenia i oprogramowania, umożliwiającego nagrywanie plików MP3 zarówno na dodatkowej karcie flash, jak i tej umieszczonej w kasecie. Cena nie została jeszcze ustalona. Przedstawiciele firmy oświadczyli jednak, że nie będzie ona większa niż przenośnych odtwarzaczy MP3, które kosztują 175-250 USD.