MP3HD - przyszłość cyfrowej muzyki?

Firma Thomson opracowała nowy kodek audio, MP3HD, wstecznie kompatybilny z formatem MP3, jednak w przeciwieństwie do niego umożliwiający bezstratną kompresję dźwięku.

Zobacz Ranking PC World - odtwarzacze MP3

Jak wiadomo, algorytm kodujący dźwięk do formatu MP3 - najpopularniejszego formatu zapisu plików audio - wycina ze ścieżki te części, które uzna za zbędne (np. dźwięki niesłyszalne dla człowieka). Można dzięki temu uzyskać pliki o niewielkiej objętości, oczywiście kosztem jakości brzmienia. Format MP3HD obiecuje bezstratną kompresję dźwięku - średnia bitowa właściwa dla muzyki zapisanej w tym formacie mieści się w przedziale 500 - 900 kb/s, czyli podobnie do innych standardów bezstratnej kompresji (FLAC, HD-AAC bądź Windows Media "lossless"). Wartość bitrate'u pozostaje zależna od stylu muzycznego. Pliki MP3HD charakteryzują się rzecz jasna większą "wagą", np. czterominutowy utwór rockowy z bitrate 876 kb/s może zajmować 26 MB na dysku lub w pamięci odtwarzacza.

MP3HD - przyszłość cyfrowej muzyki?

Co ważne, nagrania kodowane przy użyciu MP3HD będą rozpoznawane przez wszystkie odtwarzacze z obsługą formatu MP3. Pliki takie będą bowiem mieć rozszerzenie .mp3, zaś dodatkowe informacje o materiale dźwiękowym będą umieszczone w tagu id3 (gdzie mieszczą się już takie dane o utworze, jak tytuł, wykonawca, gatunek czy rok powstania). Tyle tylko, że posiadacz urządzenia niekompatybilnego z nowym standardem odsłucha podstawową "empetrójkę", a nie nagranie wysokiej jakości.

Powodzenie formatu zależeć będzie w dużym stopniu od stawek licencyjnych naliczanych przez Thomsona za korzystanie z niego. Ich wysokość zadecyduje o wsparciu nowego formatu przez czołowych producentów przenośnego sprzętu grającego. Dla takich firm jak Apple, Creative czy SanDisk zapewnienie urządzeniom kompatybilności z MP3HD musi być opłacalne.

Nie lubimy legalnej muzyki?

Thomson uruchomił stronę internetową All4MP3, z której można pobrać pakiet MP3HD Toolkit składający się z narzędzi kodujących/dekodujących - uruchamianych z wiersza poleceń - oraz wtyczki do odtwarzacza WinAMP, zapewniającej mu obsługę plików zapisanych w nowym formacie. Zestaw dostępny jest na platformy systemowe Windows i Linux.

Więcej informacji: Thomson