MP3Virus.Gen: Apple wie, Symantec uaktualnia, TrojanDefuser naprawia

Po opublikowanym w zeszłym tygodniu przez firmę Intego alercie dotyczącym niebezpiecznego robaka infekującego systemy Mac OS X, Apple oraz Symantec próbują uspokoić sytuację. Pojawiło się już także pierwsze narzędzie, które jest w stanie poradzić sobie z 'insektem'.

Jak informowaliśmy już wcześniej, kod niebezpiecznego trojana zaszyty może być w tagu ID3 pliku muzycznego w formacie MP3 i jest w stanie skasować pliki z komputera użytkownika rozsyłając swoją kopię pod wszystkie znalezione w książce adresowej adresy e-mail, infekując inne pliki MP3, JPEG, GIF lub filmy QuickTime.

Koncern Apple w oficjalnym oświadczeniu poinformował, iż jest zaznajomiony z powyższą sprawą i intensywnie ją bada. Podobne doniesienia słyszymy też, ze strony przedstawicieli Symanteca, którzy ponadto twierdzą, iż do tej pory nie zanotowali żadnych przypadków obecności robaka w Sieci. Korzystając z okazji, Symantec zaktualizował swoje definicje antywirusowe, a także zachęca użytkowników do pobrania update’u Nortona Antywirusa dla systemów Mac OS X – 9.0.2. Tradycyjnie można tego dokonać poprzez panel LiveUpdate.

Co ciekawe, pojawiło się już pierwsze narzędzie, które będzie w stanie poradzić sobie z zainfekowanymi robakiem plikami. Nosi ono nazwę TrojanDefuder i można je pobrać ze strony OpenOSX:http://openosx.com/support/ . Niestety, jego autorzy nie dają żadnej gwarancji na to, że podane przez nich rozwiązanie zadziała we właściwy sposób.