MPA podsumowuje antypiracką operację

Organizacja MPA (Motion Picture Association - Stowarzyszenie Przemysłu Filmowego) oficjalnie podsumowała trwającą przez prawie miesiąc antypiracką operację "Czerwona Kartka" (nazwano ją tak, ponieważ czas jej trwania pokrywał się z mundialem). Prowadzona w Azji akcja zaowocowała m.in. skonfiskowaniem... 6,7 mln pirackich płyt.

Antypirackie "rajdy" MPA odbywały się w asyście lokalnej policji - przeprowadzono je w Chinach, Hong Kongu, Indiach, Malezji, Tajlandii, Indonezji oraz na Tajwanie.

Łączny efekt operacji to zarekwirowanie 6,7 mln pirackich płyt CD i DVD, blisko 1,5 tys. nagrywarek CD i DVD, a także aresztowanie 915 osób zaangażowanych w nielegalną działalność. Najwięcej przeszukań przeprowadzono w Tajlandii - 573. Z kolei w Indonezji przejęto najwięcej płyt (ponad 2 mln), zaś na Tajwanie - największą liczbę nagrywarek - 483.

Przedstawiciele MPA przypomnieli przy okazji, że roczne straty ponoszone przez przemysł filmowy w wyniku działalności piratów przekroczyły w ubiegłym roku 1,2 mld USD.