MPAA: To wszystko wina BitTorrenta!

"Trudno o lepszy przykład tego, jak złodzieje niszczą magię kina. (...) To się zdarza w sieciach P2P cały czas!" - tak Dan Glickman, szef organizacji MPAA, skomentował 'przedpremierowe' pojawienie się w Internecie "Zemsty Sithów", najnowszej części "Gwiezdnych Wojen". Oburzenie jest zrozumiałe - dziwi jednak fakt, że za zdarzenie to przedstawiciele MPAA obwiniają nie osoby, które bezpośrednio przyczyniły się do nieautoryzowanego udostępnienia filmu, lecz... system BitTorrent.

Kopia "Zemsty Sithów" pojawiła się w Internecie już na kilka godzin przed oficjalną amerykańską premierą filmu - ten najprawdopodobniej "wyciekł" z wytwórni LucasFilm (co ciekawe, już w kilkanaście godzin później film na płycie DVD można było kupić na Stadionie X-lecia w Warszawie - pisaliśmy o tym w tekście "Zemsta Sithów" - premiera na stadionie").

Jak podaje serwis http://Slyck.com , za udostępnienie pliku w Internecie odpowiedzialna jest grupa "Visa" - to jej członkowie jako pierwsi zdobyli nielegalną kopię "Zemsty Sithów" (najprawdopodobniej przekazał ją pracownik wytwórni filmowej). Wkrótce potem film można już było pobrać z większości popularnych sieci P2P - FastTrack, eDonkey oraz za pośrednictwem systemu BitTorrent.

Oświadczenie w tej sprawie wydała również organizacja MPAA (Motion Picture Association of America), zrzeszająca przedstawicieli amerykańskiego przemysłu filmowego. " Trudno o lepszy przykład tego, jak złodzieje niszczą magię kina, niż dzisiejsze doniesienia o tym, że BitTorrent umożliwia internautom pobranie nielegalnych kopii "Zemsty Sithów". To się zdarza w sieciach P2P cały czas" - napisał Dan Glickman, szef organizacji.

Co ciekawe, ani Glickman, ani inni przedstawiciele MPAA nie przypominają o tym, że film został udostępniony przez grupę internautów - we wszystkich wypowiedziach jako głównego "winowajcę" wymienia się technologię BitTorrent. Zdaniem analityków, może to zapowiadać nasilenie się działań MPAA, mających na celu zwalczanie tego systemu wymiany plików (do tej pory organizacja wsławiła się masowym zamykaniem serwisów, udostępniających odnośniki .torrent do nielegalnych plików).


Zobacz również