MPAA atakuje wyszukiwarki P2P

Organizacja MPAA, zrzeszająca amerykańskie koncerny filmowe, złożyła pozwy przeciwko grupie serwisów internetowych zaangażowanych, zdaniem przedstawicieli MPAA, w piractwo filmowe. Wśród nich znalazły się m.in. popularne wyszukiwarki plików w sieciach P2P. To nowość - wcześniej organizacja pozywała tylko te serwisy i osoby, które bezpośrednio uczestniczyły w nielegalnej dystrybucji plików.

Przedstawiciele MPAA podkreślają, iż pozwy te otwierają zupełnie nowy etap w walce z internetowym piractwem filmowym - od teraz stowarzyszenie zamierza walczyć nie tylko z osobami, firmami czy organizacjami które nielegalnie dystrybuują pliki, ale także ze wszystkimi podmiotami, które są zaangażowane w ten proceder. Do tego grona zaliczono m.in. wyszukiwarki plików w sieciach P2P, a także serwisy udostępniające odnośniki do plików dostępnych za pośrednictwem protokołu BitTorrent oraz Usenetu. Złożone właśnie pozwy skierowane są przeciwko serwisom Torrentspy.com, IsoHunt, BTHub.com, TorrentBox.com, NiteShadow.com, Ed2k-It.com, NZB-Zone.com, BinNews.com oraz DVDRs.net.

Przedstawiciele organizacji Electronic Frontier Foundation zwracają jednak uwagę, iż amerykańskie prawo nie precyzuje, czy operator wyszukiwarki może zostać ukarany za to, że jego serwis umożliwia znalezienie nielegalnych materiałów. Ewentualny wyrok sądu w jednej z powyższych spraw może więc stać się ważkim precedensem.

Warto przypomnieć, że organizacja MPAA zdołała już zamknąć kilka popularnych serwisów, oferujących pirackie materiały - m.in. Suprnova oraz LokiTorrent. Kilka dni temu z Sieci zniknął również jeden z najpopularniejszych serwerów sieci eDonkey - Razorback2 (pisaliśmy o tym w tekście "Razorback2 znika z Sieci").