MPAA chce zakazać nagrywania filmów z TV

Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Filmowego (MPAA) stara się przekonać Federalną Komisję Komunikacji (FCC) do wprowadzenia zakazu nagrywania filmów premierowo emitowanych w telewizji - donosi serwis Arstechenica.com. Przedstawiciele MPAA przekonują, że nagrane filmy są później często nielegalnie dystrybuowane w Internecie.

Jak donosi Arstechnica.com, MPAA już w ubiegłym tygodniu przekazało do FCC materiały, w których przedstawiciele stowarzyszenia przekonują, że wprowadzenie takiego obostrzenia pomoże w ochronie własności intelektualnej. Organizacja chce do blokowania możliwości nagrywania wykorzystać technologię o nazwie SOC (Selectable Output Control) - pozwala ona na "oflagowanie" emitowanego w telewizji materiału tak, by cyfrowy magnetowid odmówił jego zarejestrowania. Technologia ta jest już wdrożona w USA (tzn. obsługuje ją większość dostępnych magnetowidów i systemów telewizyjnych) - jednak obecnie FCC nie pozwala na korzystanie z niej.

Wniosek złożony przez MPAA podpisany został przez przedstawicieli największych amerykańskich wytwórni filmowych - m.in. Paramount Pictures, Sony Pictures, Twentieth Century Fox, Universal City Studios Walt Disney Studios oraz Warner Brothers.

Przedstawiciele MPAA sugerują też, że gdyby udało im się uzyskać zgodę FCC na blokowanie nagrywania to wtedy niektóre filmy mogłyby pojawiać się w telewizji znacznie wcześniej niż obecnie - aczkolwiek nie podano na razie żadnych szczegółowych informacji na ten temat.

Propozycja MPAA została już oficjalnie zgłoszona do FCC - komisja dała teraz wszystkich zainteresowanym osobom i organizacjom czas (do 25 czerwca) na zgłaszanie opinii i komentarzy do projektu. Zostaną one rozpatrzone 7 lipca.

Więcej informacji: ArsTechnica.com.