MPAA nie potrzebuje dowodów piractwa?

Organizacja MPAA odniosła ostatnio kilka dość istotnych porażek sądowych - najważniejszą z nich było uznanie przez sąd, że samo udostępnienie przez kogoś materiału chronionego prawem autorskim nie oznacza automatycznie naruszenia tego prawa. Prawnicy MPAA uznali jednak najwidoczniej, że nie jest to dla nich poważny problem - jeden z nich zasugerował właśnie, że aby uzyskać wyrok skazujący, organizacja wcale nie musi przedstawiać dowodów winy pozywanych przez nią osób.

Przypomnijmy: przez ostatnie kilka lat organizacje RIAA oraz MPAA (reprezentujące, odpowiednio, amerykańskich muzyków oraz filmowców) prowadzą zdecydowaną antypiracką krucjatę, w ramach której składają tysiące pozwów przeciwko indywidualnym użytkownikom sieci P2P udostępniającym muzykę i filmy w Internecie. Dowodami w tych sprawach są zwykle informacje uzyskane przez firmy pracujące na zlecenie RIAA i MPAA, które świadczą o tym, iż dana osoba udostępniła w Internecie konkretny plik.

Kilka miesięcy temu ta taktyka została zdruzgotana - prawnik jednej z oskarżonych osób podważył zasadność twierdzenia że udostępnienie pliku jest tym samym, co jego dystrybuowanie. Jego zdaniem oskarżyciel musi udowodnić, że ktoś dany plik pobrał - a nie tylko to, że jego pobranie było możliwe. Co ważne, sąd zgodził się z tym twierdzeniem - co znacząco utrudniło działania RIAA i MPAA (pisaliśmy o tym m.in. w tekście "Sąd: udostępnienie w P2P to jeszcze nie piractwo").

Co ciekawe, prawników MPAA ta decyzja nie zbiła z tropu - jak donosi blog Threat Level, reprezentująca organizację prawniczka Marie van Uitert oświadczyła przed sądem (podczas jednego z trwających właśnie procesów antypirackich), że zgromadzenie informacji dowodzących, iż od danej osoby pobrano nielegalnie udostępnione pliki, jest niezwykle trudne i dlatego... przedstawienie takich dowodów przez oskarżyciela nie powinno być niezbędne do uzyskania wyroku skazującego (o ile, rzecz jasna, przedstawione zostaną inne dowody).

Więcej informacji: Threat Level.