MPAA nielegalnie kopiuje filmy?

Amerykańskie stowarzyszenie Motion Picture Association of America (MPAA), które w ostatnich miesiącach zasłynęło prowadzeniem zdecydowanej walki z internetowymi piratami, zostało oskarżone o... nielegalne skopiowanie filmu. Znany reżyser Kirby Dick zarzucił organizacji, że wbrew jego wyraźnym zaleceniom nielegalnie wykonała kopię jego filmu "This Film Is Not Yet Rated".

Dick przesłał swój najnowszy film do MPAA kilka tygodni temu - przedstawiciele organizacji mieli obejrzeć film i przydzielić mu odpowiednią kategorię wiekową. Przesyłając film, reżyser zastrzegł, iż nie życzy sobie, by film był kopiowany i zażądał, by po ocenieniu odesłano mu płytę z filmem. Pracownicy MPAA nie posłuchali jednak jego prośby i wykonali kopię filmu dla szefa organizacji, Dana Glockmana. Kirby Dick dowiedział się o tym w czasie rozmowy z prawnikiem MPAA.

Reprezentujący reżysera prawnik wysłał już do MPAA pismo, w którym domaga się natychmiastowego zwrócenia wszystkich kopii filmu, a także wyjaśnienia, dlaczego w ogóle wykonano kopię "This Film Is Not Yet Rated". Do czasu uzyskania wyjaśnień Dick nie zamierza składać formalnego pozwu sądowego.

Przedstawiciele MPAA na razie nie odnieśli się do zarzutów reżysera - aczkolwiek Kirby Dick zdradził, iż prawnik organizacji twierdzi, iż organizacja miała prawo wykonać kopię filmu.

Kirby Dick jest cenionym amerykańskim dokumentalistą - w ubiegłym roku jego film "Twist of Faith" (zrealizowany wspólnie z Eddie'm Schmidtem) otrzymał Oscara w kategorii Najlepszy długometrażowy film dokumentalny.


Zobacz również