MPC7450, nowy mikroprocesor Motoroli.

MPC7450 to trzeci z czterech chipów serii G4 PowerPC oferowanych przez Motorolę, dostępny w konfiguracjach 533, 667 i 733 MHZ.

Firma Motorola jeszcze jesienią ubiegłego roku wspomniała o planach wprowadzenia do sprzedaży nowego procesora, lecz nie podała żadnego terminu. Użytkownicy zostali zmuszeni do prawie półrocznego oczekiwania na jakiekolwiek informacje w tej sprawie, aż do momentu kiedy to Steve Jobs na konferencji w San Francisco oficjalnie zakomunikował, że komputery Macintosh będą używały MPC7450, a nowy chip został już zainstalowany w dwóch najlepszych modelach komputerów typu PowerMac.

Nowa seria mikroprocesorów oferuje siedmio stopniowy kanał przesyłu danych z dwiema dodatkowymi jednostkami roboczymi-oznacza to, że polecenia i dane są przetwarzane nieporównywalnie szybciej. Cache L2 został przyłączony na stałe, co powoduje kolejny wzrost wydajności. Procesor wspiera również olbrzymi cache typu L3 z szybką ścieżką danych.

MPC7450 wykorzystuje magistralę systemową (MPX), co pozwala osiągnąć wydajność rzędu 1064Mb na sekundę czyli pięć razy szybciej niż w przypadku chipu G3. Poprawie uległ też Alti Vec/Velocity Engine, który jest teraz w stanie wysłać 2 instrukcje do jednej z czterech jednostek wykonawczych Alti Vec w ciągu jednego cyklu zegara, co oznacza, że teoretycznie instrukcje programowe i dane są przesyłane znacznie szybciej, jeśli do budowy aplikacji został wykorzystany Velocity Engine.

Nowe mikroprocesory wytwarzane są przy użyciu opracowanej przez Motorolę technologii HiPerMOS6 0.18 mikrona, co pozwala na uzyskanie mniejszego poboru mocy i sprawia, że komputery Apple pracują cicho.

www.motorola.com


Zobacz również