MPE dla MP3

Firma Destiny Media Technologies zaprezentowała MPE - nowy standard kodowania plików muzycznych.

Kanadyjska firma Destiny Media Technologies (www.destiny-software.com/) w ostatni piątek na wystawie New York Music & Internet Expo przedstawiła nowy format MPE i związane z nim technologie kodowania i dystrybucji muzyki. MPE pozwala dystrybutorom na załączanie wraz z plikiem muzycznym tekstu i grafiki, tak więc osoba pobierająca plik może zapoznać się z materiałami promocyjnymi czy szczegółowymi danymi dotyczącymi utworu i wykonawcy.

Technologia MPE pozwala także na sprzedaż utworów, zarządzanie prawami dystrybucyjnymi i monitorowanie sprzedaży. "MPE pozwala na tzw. wirusowy marketing: osoba, której podoba się dany utwór, może przesłać go e-mailem, zaś odbiorca po wysłuchaniu 30-sekundowego fragmentu może także zdecydować się na kupno" - mówi Ed Kolic, szef firmy. Osoba pobierająca plik MPE otrzymuje utwór w formacie MP3, odtwarzacz i prawo do przesłuchania 30 s utworu. Gdy zdecyduje się na zakup, klika na odpowiedni przycisk odtwarzacza i za pomocą karty kredytowej dokonuje transakcji. Format MPE zawiera program przypisujący plikowi kod identyfikacyjny zapisany na twardym dysku lub przenośnym odtwarzaczu MP3. Gdy właściciel przenosi pliki do innego komputera czy odtwarzacza, musi przesłać informację do Destiny, po czym otrzymuje nowy kod. "Gdy jednak ktoś robi to kilka razy w ciągu krótkiego czasu, program informuje nas o prawdopodobnym naruszeniu prawa" - zastrzega Ed Kolic.

Wszystkie informacje dołączone do pojedynczego pliku muzycznego (odtwarzacz, kodowanie, program do zawierania transakcji i interfejs graficzny) mają objętość ok. 350 KB. Technologia MPE może być zaadoptowana do każdego formatu kompresji, łącznie z Microsoft Windows Media Player, jednak przedstawiciele Destiny uważają, że najpopularniejszym formatem pozostanie MP3.