MPE dla MP3

Firma Destiny Media Technologies zaprezentowała MPE - nowy standard kodowania plików muzycznych.

Kanadyjska firma Destiny Media Technologies (www.destiny-software.com/) w ostatni piątek na wystawie New York Music & Internet Expo przedstawiła nowy format MPE i związane z nim technologie kodowania i dystrybucji muzyki. MPE pozwala dystrybutorom na załączanie wraz z plikiem muzycznym tekstu i grafiki, tak więc osoba pobierająca plik może zapoznać się z materiałami promocyjnymi czy szczegółowymi danymi dotyczącymi utworu i wykonawcy.

Technologia MPE pozwala także na sprzedaż utworów, zarządzanie prawami dystrybucyjnymi i monitorowanie sprzedaży. "MPE pozwala na tzw. wirusowy marketing: osoba, której podoba się dany utwór, może przesłać go e-mailem, zaś odbiorca po wysłuchaniu 30-sekundowego fragmentu może także zdecydować się na kupno" - mówi Ed Kolic, szef firmy. Osoba pobierająca plik MPE otrzymuje utwór w formacie MP3, odtwarzacz i prawo do przesłuchania 30 s utworu. Gdy zdecyduje się na zakup, klika na odpowiedni przycisk odtwarzacza i za pomocą karty kredytowej dokonuje transakcji. Format MPE zawiera program przypisujący plikowi kod identyfikacyjny zapisany na twardym dysku lub przenośnym . Gdy właściciel przenosi pliki do innego komputera czy odtwarzacza, musi przesłać informację do Destiny, po czym otrzymuje nowy kod. "Gdy jednak ktoś robi to kilka razy w ciągu krótkiego czasu, program informuje nas o prawdopodobnym naruszeniu prawa" - zastrzega Ed Kolic.

Wszystkie informacje dołączone do pojedynczego pliku muzycznego (odtwarzacz, kodowanie, program do zawierania transakcji i interfejs graficzny) mają objętość ok. 350 KB. Technologia MPE może być zaadoptowana do każdego formatu kompresji, łącznie z Microsoft Windows Media Player, jednak przedstawiciele Destiny uważają, że najpopularniejszym formatem pozostanie MP3.