MPEG-4 coraz bardziej kompatybilny

MPEG-4 Industry Forum (M4IF) ogłosiło, że test zgodności swoich produktów z tym standardem przeszło pozytywnie 29 firm.

MPEG-4 Industry Forum (M4IF) ogłosiło, że test zgodności swoich produktów z tym standardem przeszło pozytywnie 29 firm.

Znalazły się wśród nich takie koncerny jak m.in.: Philips, Samsung, Apple czy IBM. Wszystkie pomyślnie skończyły trzecią rundę testów, polegającą na dekodowaniu za pomocą produkowanego przez nie sprzętu zawartości zakodowanej na urządzeniach innych firm. Rzecznik prasowy M4IF powiedział, że to pierwszy tego rodzaju sprawdzian, a także pierwszy, w którym wzięło udział tyle firm. Kolejni producenci już się zgłaszają.

Następnym krokiem w badaniach będzie strumieniowe przesyłanie zawartości. M4IF pracuje również nad certyfikatami zgodności między urządzeniami poszczególnych firm. Taka kompatybilność okaże się ważna w przyszłości, wziąwszy pod uwagę konkurowanie z innymi najpopularniejszymi obecnie technologiami Microsoftu i RealNetworks.

MPEG-4 w pierwszej fazie będzie stosowany w Internecie. Wiadomo że oferuje lepszy obraz niż MPEG-2 przy mniejszym bitrate. Prawdopodobnie znajdzie zastosowanie w wielu urządzeniach, chociażby w set-top boxach czy telefonach komórkowych. Według przewidywań Sebastiana Moeritza, szefa Dicas Digital Image Coding, MPEG-4 powinien się spopularyzować najpóźniej na początku przyszłego roku.

Wciąż dyskusyjną sprawą jest natomiast system licencjonowania, któremu najsilniej sprzeciwia się Apple. Chodzi o opłaty za transmitowaną zawartość.


Zobacz również