MPEG-7 rozpoznaje twarz

Komisja Moving Picture Experts Group zdecydowała zaimplementować w nadchodzącym standardzie MPEG-7 technologię rozpoznawania twarzy, opracowaną przez firmę NEC i Instytut Zaawansowanych Technologii Samsunga.

Niedawno opracowany standard metadanych MPEG-7 został stworzony dla obiektów multimedialnych, w celu wyszukiwania multimedialnych informacji zgodnie z potrzebami użytkowników. Jedną z typowych jego aplikacji jest indeksowanie treści multimedialnych ze względu na cechy charakterystyczne, opisane za pomocą dowolnego deskryptora.

Firmy NEC i Samsung rozszerzyły zakres działania standardu MPEG-7, przez włączanie do niego funkcji rozpoznawania twarzy, które zostały zaakceptowane przez komisję MPEG. Zaplanowana na wiosnę przyszłego roku premiera nowego rozwiązania NEC/SAIT, ma też zapewniać zestaw koniecznych narzędzi do lepszej obsługi multimedialnej.

Technologia NEC/SAIT została wybrana ze względu na jej wydajność i dokładność, także szybkość działania i niewielki rozmiar danych. Wraz z adaptacją nowego standardu, firmy spodziewają się szybkiego rozwoju nowych usług w telewizji cyfrowej i Internecie.

Jak wynika z opisu technologii rozpoznawania twarzy implementowanej w MPEG-7, rozwiązanie to jest metodą opisową, która oddaje cechy fizyczne twarzy zarówno ze zdjęć jak i z filmów. Wierny opis twarzy mieści się zaledwie na 253 bitach danych.


Zobacz również