MS Office czy OpenOffice?
-
- Marcin Kosedowski,
- 15.09.2009, godz. 12:00
W każdej dziedzinie monopol nie wróży nic dobrego. Jeśli nie chcemy utwierdzać kolejnych pokoleń uczniów w przeświadczeniu, że nie istnieje nic oprócz MS Office, wprowadźmy do szkół konkurencyjny pakiet OpenOffice.org.

Microsoft Office nie jest jedynym pakietem oprogramowania biurowego. Największym jego konkurentem jest OpenOffice.org (w skrócie OOo), nad którego rozwojem czuwa firma Sun Microsystems.
Składniki pakietów
Obydwa pakiety bazują na składnikach standardowych, którymi są: edytor tekstu (Word, Writer), arkusz kalkulacyjny (Excel, Calc) i program do tworzenia prezentacji (PowerPoint, Impress). Oprócz tego OOo zawiera edytor grafiki wektorowej (Draw) i ba-zę danych (Base). MS Office w wersji Professional ma natomiast klienta pocztowego i kalendarz (Outlook) z dodatkiem do zarządzania kontaktami (Business Contact Manager), program do tworzenia publikacji biznesowych (Publisher) i bazę danych (Access).
OOo możemy swobodnie rozbudowywać za pomocą dziesiątek darmowych rozszerzeń - tu dopiero widać prawdziwą wolność, którą daje wolne oprogramowanie. W przypadku produktu Microsoftu za większość dodatków musimy zapłacić. Na przykład dodatkowy słownik języka rosyjskiego kosztuje ponad 30 euro.
Funkcjonalność i ergonomia

Specjalnością Excela 2007 są efektownie wyglądające wykresy.
W OOo pierwsze co rzuca się w oczy to archaiczny wygląd. Układ paska narzędzi przywodzi na myśl Worda sprzed dziesięciu lat. Jednak w pakietach oprogramowania biurowego wygląd ma znaczenie trzeciorzędne. Dużo ważniejsze są możliwości, czyli funkcjonalność. Pod tym względem obydwu produktom nie można nic zarzucić - są tak rozbudowane, że zwykły użytkownik w typowych zastosowaniach nie ma szans na wykorzystanie choćby połowy z dostępnych w nich opcji.
MS Office 2007 niewątpliwie przewyższa OOo pod kątem wygody używania (ergonomii). W jego przypadku można już mówić nie tyle o wygodzie, ile raczej o komforcie używania. Uzyskano go m.in. dzięki tzw. wstążkom (ribbons), wprowadzonym zamiast klasycznego menu. Po przyzwyczajeniu się do nowego układu większość osób uznaje go za wygodniejszy, chociaż dostęp do często używanych opcji wymaga większej liczby kliknięć niż w układzie klasycznym.
Mimo wielu różnic w sposobie obsługi poszczególnych programów czy działaniu niektórych funkcji, nauka tworzenia np. prezentacji wygląda bardzo podobnie w obydwu pakietach. Zarówno PowerPoint, jak i Impress zostały bowiem zaprojektowane w tym samym celu - w ostatecznym rozrachunku muszą więc mieć ze sobą wiele wspólnego.