MS Office czy OpenOffice?

W każdej dziedzinie monopol nie wróży nic dobrego. Jeśli nie chcemy utwierdzać kolejnych pokoleń uczniów w przeświadczeniu, że nie istnieje nic oprócz MS Office, wprowadźmy do szkół konkurencyjny pakiet OpenOffice.org.


Microsoft Office nie jest jedynym pakietem oprogramowania biurowego. Największym jego konkurentem jest OpenOffice.org (w skrócie OOo), nad którego rozwojem czuwa firma Sun Microsystems.

Najistotniejszą różnicą pomiędzy tymi produktami jest sposób licencjonowania. Aktualna cena pakietu MS Office 2007 Professional wynosi 590 zł z licencją na 10 stanowisk (w ramach oferty specjalnej dla szkół, która obowiązuje od 1 maja br.). Za tę cenę otrzymujemy sprawdzony produkt i wsparcie techniczne. Pakiet Suna jest rozpowszechniany bezpłatnie. Jeśli potrzebujemy wsparcia technicznego, trzeba będzie za nie zapłacić. Koszt zależy od firmy, z którą podejmiemy współpracę, a przykładowa cena to 999 zł za roczną obsługę 20 stanowisk oraz dodatkowe materiały wspomagające prowadzenie zajęć szkolnych. Tego wydatku możemy uniknąć, jeśli poświęcimy trochę czasu i sami opanujemy tajniki obsługi poszczególnych programów pakietu. Nie jest to wcale takie trudne. Poza tym chyba nie ma w Polsce szkoły, w której nie znalazłoby się kilku zdolnych uczniów, interesujących się informatyką. W razie kłopotów to oni mogą okazać się najlepszą pomocą, zwykle wystarczy odrobina pozytywnej motywacji.

Składniki pakietów

Obydwa pakiety bazują na składnikach standardowych, którymi są: edytor tekstu (Word, Writer), arkusz kalkulacyjny (Excel, Calc) i program do tworzenia prezentacji (PowerPoint, Impress). Oprócz tego OOo zawiera edytor grafiki wektorowej (Draw) i ba-zę danych (Base). MS Office w wersji Professional ma natomiast klienta pocztowego i kalendarz (Outlook) z dodatkiem do zarządzania kontaktami (Business Contact Manager), program do tworzenia publikacji biznesowych (Publisher) i bazę danych (Access).

OOo możemy swobodnie rozbudowywać za pomocą dziesiątek darmowych rozszerzeń - tu dopiero widać prawdziwą wolność, którą daje wolne oprogramowanie. W przypadku produktu Microsoftu za większość dodatków musimy zapłacić. Na przykład dodatkowy słownik języka rosyjskiego kosztuje ponad 30 euro.

Funkcjonalność i ergonomia

MS Office czy OpenOffice?

Specjalnością Excela 2007 są efektownie wyglądające wykresy.

W OOo pierwsze co rzuca się w oczy to archaiczny wygląd. Układ paska narzędzi przywodzi na myśl Worda sprzed dziesięciu lat. Jednak w pakietach oprogramowania biurowego wygląd ma znaczenie trzeciorzędne. Dużo ważniejsze są możliwości, czyli funkcjonalność. Pod tym względem obydwu produktom nie można nic zarzucić - są tak rozbudowane, że zwykły użytkownik w typowych zastosowaniach nie ma szans na wykorzystanie choćby połowy z dostępnych w nich opcji.

MS Office 2007 niewątpliwie przewyższa OOo pod kątem wygody używania (ergonomii). W jego przypadku można już mówić nie tyle o wygodzie, ile raczej o komforcie używania. Uzyskano go m.in. dzięki tzw. wstążkom (ribbons), wprowadzonym zamiast klasycznego menu. Po przyzwyczajeniu się do nowego układu większość osób uznaje go za wygodniejszy, chociaż dostęp do często używanych opcji wymaga większej liczby kliknięć niż w układzie klasycznym.

Mimo wielu różnic w sposobie obsługi poszczególnych programów czy działaniu niektórych funkcji, nauka tworzenia np. prezentacji wygląda bardzo podobnie w obydwu pakietach. Zarówno PowerPoint, jak i Impress zostały bowiem zaprojektowane w tym samym celu - w ostatecznym rozrachunku muszą więc mieć ze sobą wiele wspólnego.