MS Office - użytkownicy znów zagrożeni?

Eksperci z firmy Symantec ostrzegli użytkowników aplikacji z rodziny MS Office przed nowym błędem w zabezpieczeniach, który umożliwia wykradanie danych oraz - w pewnych okolicznościach - uruchamianie na zaatakowanej maszynie niebezpiecznych skryptów. Problem dotyczy elementów Flash osadzonych w dokumentach MS Office.

Symantec ostrzega, że takie moduły Flash uruchamiają się i wykonują kod bez żadnego ostrzeżenia czy informowania - zdaniem ekspertów, ta właściwość może zostać wykorzystana przez przestępców do zarażania komputerów użytkowników MS Office wirusami czy trojanami. "Luka w zabezpieczeniach umożliwia przeprowadzenie skutecznego ataku na komputer, podczas którego przestępca może wykraść informacje lub uruchomić niebezpieczny kod" - tłumaczą przedstawiciele firmy.

Microsoft zajął już stanowisko w tej sprawie - rzecznik firmy oświadczył, iż opisany powyżej mechanizm nie jest błędem, lecz standardową funkcją MS Office, polegającą na ładowaniu do dokumentów kontrolek ActiveX. Przedstawiciel koncernu zastrzegł jednak, że problem jest aktualnie analizowany i jeśli okaże się, iż owa standardowa funkcja może zostać wykorzystana przez przestępców, to Microsoft rozważy podjęcie odpowiednich środków zapobiegawczych.