MS Producer 1.1

Zaktualizowany w czerwcu br. MS Producer for PowerPoint 2002 jest narzędziem do tworzenia multimedialnych prezentacji na podstawie slajdów PowerPointa. Program - bezpłatny dla wszystkich legalnych posiadaczy MS Office 2002, jest przeznaczony wyłącznie do Windows XP.

Zaktualizowany w czerwcu br. MS Producer for PowerPoint 2002 jest narzędziem do tworzenia multimedialnych prezentacji na podstawie slajdów PowerPointa. Program - bezpłatny dla wszystkich legalnych posiadaczy MS Office 2002, jest przeznaczony wyłącznie do Windows XP.

Producer powtarza idee Windows Movie Maker z Windows Me, ale rozszerza możliwości o niezwykle istotny element - podstawowym tworzywem prezentacji budowanych za jego pomocą są slajdy z PowerPointa. Drugą istotną różnicą jest to, że generuje multimedialne witryny, które można oglądać w Internet Explorerze.

W programie tworzy się projekt, który zawiera elementy umieszczane w przeznaczonych na nie folderach - pliki audio i wideo, grafikę, dokumenty HTML i slajdy PowerPointa.

Te ostatnie stanowią najważniejszy (lub jedyny) element projektu. Są ekstrahowane i wczytywane jako pojedyncze elementy, ale możliwe jest doraźne edytowanie slajdów w MS PowerPoint i dołączanie narracji audio/wideo.

Kilkadziesiąt szablonów daje szerokie możliwości wyboru postaci prezentacji, a więc oprawy graficznej i ułożenia na ekranie slajdów, spisu treści i interfejsu audio i wideo.

Wszystkie elementy prezentacji są następnie umieszczane na osi czasu. Slajdy można zaznaczyć i hurtowo przeciągnąć na oś, gdzie zostaną automatycznie dopasowane.

Przycisk Capture na pasku narzędzi pozwala uruchomić nagrywanie komentarza. Opcja Narrate slides with video and audio umożliwia np. wykorzystanie mikrofonu i kamery internetowej.

Nagrywanie jest dokonywane w kontekście slajdów, dzięki czemu widzisz to, co komentujesz. Po zakończeniu przycisk Stop zatrzymuje nagranie i kompilowany jest plik multimedialny WMV (Windows Media Video).

Po zapisaniu wideo przycisk Finish przywraca główny ekran Producera, ale tym razem jest to panel spisu treści (Table of Contents). Możesz w nim ręcznie zmienić tytuły poszczególnych slajdów, które będą widoczne w spisie slajdów ostatecznej prezentacji. Możesz także zamieścić kilka dodatkowych informacji opisowych. Program automatycznie tworzy zakresy czasowe slajdów na osi czasu, zgodnie z okresem trwania narracji.

Dostępny jest również panel Preview Presentation, który pozwala doraźnie sprawdzić wygląd prezentacji - w zaktualizowanej wersji programu działa wreszcie poprawnie. Końcowy etap to publikowanie prezentacji za pomocą kreatora. Przycisk Publish pozwala wybrać docelowe miejsce - dysk lokalny (My Computer), miejsce w sieci lokalnej lub serwer !WWW. W panelu Playback Quality wybiera się parametry techniczne pliku. Jeśli prezentacja będzie odtwarzana lokalnie, możesz wybrać nawet kilkaset Kb/s - im więcej, tym większa będzie, oczywiście, objętość prezentacji.

Ostatni ekran pozwala przejrzeć listę plików wchodzących w skład prezentacji, a przycisk Finish rozpoczyna kompilowanie całości, po czym program proponuje obejrzenie prezentacji.