MS SQL Server za darmo

Gigant z Redmond zapowiedział, że w drugiej połowie bieżącego roku udostępni za darmo okrojoną wersję oprogramowania SQL Server 2005. Wydanie pojawi się w kilku wersjach (na różne platformy), Microsoft planuje również dołączenie go do platformy Windows Mobile.

SQL Server Everywhere Edition będzie można pobrać i używać za darmo. Ta mała baza, pomimo nałożonych ograniczeń, ma posiadać część funkcjonalności swojej "większej" siostry, jak na przykład możliwości raportowania, a także funkcję synchronizacji z pełną wersją SQL Servera.

Microsoft od listopada udostępnia już ograniczoną wersję bazy - następcę dawnego MSDE (Microsoft SQL Server Database Engine) - SQL Server Express (koncern chwali się ponad dwoma milionami pobrań). Firma ocenia jednak, że mniejsza, mobilna baza może liczyć na jeszcze większe zainteresowanie ze strony użytkowników.

SQL Server Everywhere ma pracować z każdą z obecnych wersji systemu Windows, poczynając od serwerów, a kończąc na tabletach i urządzeniach mobilnych. Zapotrzebowanie na wolną pamięć też nie będzie duże, gdyż - jak zapewnia producent - baza będzie wymagała niecałych 2 MB wolnej przestrzeni dyskowej, oczywiście nie licząc danych. Wersja CTP (Community Technology Preview) ma się pojawić jeszcze latem, natomiast finalnej wersji możemy się spodziewać pod koniec bieżącego roku.

Więcej informacji