MSI Eclipse Plus, czyli wydajna płyta dla graczy oraz overclockerów

Firma MSI zaprezentowała oficjalnie płytę Eclipse. Urządzenie wspiera procesory Intel Core i7 oraz posiada szereg funkcji, ułatwiających zaawansowany overclocking. Wyposażone zostało ponadto w układ Nvidia NF200 i może się pochwalić obsługą technologii Quad SLI oraz Quad CrossfireX.

Eclipse Plus zbudowana została w oparciu o chipset Intel X58+ Intel ICH10R i przeznaczona jest do obsługi procesorów z rodziny Intel Core i7. Urządzenie pozwala na zbudowanie wydajnej i stabilnej platformy do grania korzystającej z mocy nawet czterech kart graficznych. Sprzęt przyjazny jest również dla overclockerów.

Najważniejsze cechy nowości:

Układy MSI DrMOS oraz technologia APS

Płyta wykorzystuje układy DrMOS w 6-fazowej sekcji zasilania procesora. Ponadto dysponuje technologią aktywnego przełączania faz APS (Active Phase Switching), która znacząco wpływa na zwiększenie sprawności (pozwala ona na wyłączanie nie tylko nieużywanych faz zasilania procesora, ale także magistrali QPI, chipsetu oraz pamięci).

Obsługa technologii SLI i CrossFireX

Urządzenie wyposażone zostało w układ NVIDIA NF200, który dostarczając dodatkowe linie sygnałowe zapewnia, że cztery gniazda PCI-E x16 mogą pracować z prędkościami 16/16/16/4 (pozwala to na korzystanie z pełnej wydajności, oferowanej przez technologie 3-way SLI, Quad SLI oraz Quad CrossfireX).

MSI Eclipse Plus, czyli wydajna płyta dla graczy oraz overclockerów

Płyta MSI Eclipse Plus

Kondensatory Hi-c CAP

Stabilność i trwałość zapewniana jest przez zastosowanie najnowszej generacji kondensatorów polimerowych

Hi-c caps (Highly-conductive polymerized Capacitors).

Pokrętło "OC Dial"

Overclockerzy mogą skorzystać ze specjalnego potencjometru "OC Dial" pozwalającego na dowolną regulację wartość magistrali systemowej.

Dzielony układ chłodzenia

Wyposażony on jest w miedziane ciepłowody. Rozdzielenie poszczególnych sekcji chłodzących zapobiega przenoszenia ciepła do sekcji zasilania procesora, która pozostaje chłodna dzięki zastosowaniu w niej chipów DrMOS. Układ można w razie potrzeby łatwo zdjąć i zastąpić innym rodzajem chłodzenia.

Moduł MSI GreenPower Genie

Można go zamontować pomiędzy zasilaczem komputera a złączem zasilania płyty MSI Eclipse Plus. Po przyłączeniu do magistrali zarządzania systemem (System Management Bus) mierzy w czasie rzeczywistym napięcia na liniach 12V, 5V oraz 3,3V (ich wyniki można odczytać w BIOS-ie, za pomocą aplikacji MSI GreenPower Center oraz na wyświetlaczu D-LED 2).

MSI Eclipse Plus, czyli wydajna płyta dla graczy oraz overclockerów

Płyta MSI Eclipse Plus

MSI Drive Booster

Sprzętowy kontroler RAID (0,1,5,10), dzięki któremu w prosty sposób można zwiększyć wydajność systemu dyskowego (działa niezależnie od użytego systemu operacyjnego, gdyż nie wymaga żadnego sterownika).

Karta dźwiękowa Creative X-Fi

Dzięki sprzętowemu dekoderowi audio, w który są wyposażone karty Creative X-Fi, możemy cieszyć się wysokiej jakości wielokanałowym dźwiękiem przestrzennym.

Pozostałe parametry

Format ATX, dwie karty sieciowe Gigabit Ethernet, 10 złączy SATA 3.0 Gb/s i dwa eSATA, osiem portów USB 2.0 (+6 opcjonalnych), port FireWire, sześć slotów pamięci DDR3 800/1066/1333/1600/2000 MHz, przyciski szybkiego dostępu Power, Reset, Clear CMOS, informacyjny wyświetlacz LED.

Niestety urządzenie przeznaczone jest dla osób z dosyć zasobnym portfelem - jego cena została bowiem ustalona na poziomie ok. 1450 zł.

Zobacz też: Ranking PC Worlda - płyty główne - Intel Core i7.