MSI K8T Master2-FAR7

Niedrogi, skromnie wyposażony przedstawiciel płyt z dwoma gniazdami do procesorów AMD Opteron.

Niedrogi, skromnie wyposażony przedstawiciel płyt z dwoma gniazdami do procesorów AMD Opteron.

Płyta główna MSI ma nieco starszy układ sterujący VIA K8T800 Pro. Udostępnia pojedyncze złącze AGP 8x w wersji Pro, czyli z mocniejszym zasilaniem do lepszych kart graficznych. Testowany model pozwala stosować jeden z wielu zasilaczy - zarówno starych, typu ATX 2.01, jak i nowszych, z większą liczbą przewodów. K8T Master2-FAR7 zawiera cztery złącza do pamięci DDR 400 ECC, o maksymalnej pojemności określonej przez producenta na 8 GB.

Możliwości rozbudowy komputera zapewnia pięć standardowych, 32-bitowych złączy PCI. Za dźwięk odpowiada 8-kanałowy układ Realtec 850, zgodny ze standardem AC97. Na tylnym panelu znalazło się miejsce na pięć złączy typu minijack, wyjście optyczne (SPDIF) oraz koncentryczne. Oprócz tego umieszczono cztery złącza USB, 2 COM oraz jedno Centronics, czyli dość przestarzały zestaw interfejsów.

Tanio i szybko

Mimo dość wiekowej konstrukcji chipsetu, płyta obsługuje dwurdzeniowe procesory AMD Opteron montowane w złączach Socket 940, dlatego można wykorzystać nawet cztery procesory, co ma szczególne znaczenie w mocno obciążonych stacjach graficznych. Jak informuje producent, płyta poprawnie pracuje z procesorami o częstotliwości 1,4-3,6 GHz, ale tak szybkich jeszcze nie ma.

Konstrukcja testowanej płyty nie jest doskonała - jedno ze złączy procesora umieszczono dość blisko złącza karty graficznej, co utrudnia montaż większego radiatora. Układ sterujący chłodzony jest przez wentylator o małej średnicy, który dmucha na dłuższą kartę graficzną. Na szczęście jest płaski i nie przeszkadza w jej montażu.

Informacje

MSI

http://www.msi-polska.pl

Cena 735 zł