MSI R5870 Lightning - "smok" z 15-fazowym zasilaniem

Firma MSI zaprezentowała nową kartę graficzną - model R5870 Lightning. Urządzenie, które zostało wykonane przy wykorzystaniu najwyższej jakości komponentów, korzysta z 15-fazowej sekcji zasilania.

Testy PC Worlda - karty graficzne

MSI R5870 Lightning

MSI R5870 Lightning

Przeznaczone dla amatorów podkręcania urządzenie należy do serii Lightning i cechuje się wyjątkowo niereferencyjną konstrukcją. Na tle konkurencyjnych produktów, które także zbudowane zostały w oparciu o układ Radeon HD 5870, wyróżnia się 15-fazową sekcją zasilania (13 faz dla GPU i 2 fazy dla pamięci) oraz płytką PCB wykonaną w technologii Lightning Power Layer. Karta korzysta ponadto z wysokiej jakości kondensatorów Hi-c CAP oraz Proadlizer. Wszystkie te zabiegi mają na celu zapewnienie jej wyjątkowo wysokiej stabilności.

Mierzący 277 x 126 x 36 mm sprzęt wymaga podłączenia dwóch dodatkowych wtyczek zasilania PCI-Express 8-PIN. O odpowiednie chłodzenie nagrzewających się podzespołów dba natomiast potężny system chłodzenia - Twin Frozr II. Korzysta on z czterech miedzianych rurek cieplnych (średnica każdej z nich wynosi aż 8 milimetrów), które transportują ciepło do zestawu radiatorów schładzanych przez dwa sterowane poprzez układ PWM (Pulse Width Modulation) 80-milimetrowe wentylatory.

Warto też wspomnieć o bardzo przydatnym dla overclockerów rozwiązaniu, czyli funkcji jest V-Check Point. Dzięki niemu użytkownik ma możliwość skorzystania z dwóch gniazd, do których może podłączyć woltomierz i uzyskać bardzo dokładną informację na temat wartości napięć rdzenia oraz pamięci.

Obsługująca DirectX 11, Shader Model 5.0 i OpenGL 3.2 karta dysponuje rdzeniem pracującym z częstotliwością 900 MHz, który komunikuje się szyną o szerokości 256 bitów z 1 GB pamięci GDDR5 (4800 MHz). Oferuje ponadto do dyspozycji użytkowników pokaźny zestaw pozłacanych złączy (dwa DVI i po jednym HDMI oraz DisplayPort,) oraz możliwość skorzystania z przeznaczonej przede wszystkim dla graczy i umożliwiającej stworzenie wielomonitorowego systemu technologii ATI Eyefinity.

Niestety cena karty nie została podana. Węcej informacji na jej temat znajdziecie na stronie producenta.

Porównaj możliwości nowej konstrukcji MSI z referencyjną.