MSI o dynamicznym podkręcaniu płyt głównych

W ostatnich tygodniach dużo emocji wzbudziła informacja o stosowaniu przez firmę Microstar technologii dynamicznego przetaktowywania na płytach głównych. Okazało się, że rewelacyjne wyniki testów uzyskane przez najnowsze modele płyt tej firmy spowodowane były właśnie przez przyspieszanie pracy procesora systemem D.O.T (Dynamic Overclocking Technology). Microstar szybko zareagował na zarzuty o nie do końca uczciwą „postawę”, dzięki czemu możemy zaprezentować Wam pełną informację na temat tej kontrowersyjnej technologii.

MSI o dynamicznym podkręcaniu płyt głównych

Z polskiego oddziału MSI otrzymaliśmy zestaw pytań i odpowiedzi, na które firma musiała odpowiedzieć w związku ze sporym, płytowym zamieszaniem.

Pytania dotyczące D.O.T. (Dynamic Overclocking Technology)

Co to jest D.O.T.?

D.O.T. jest nową technologią zawartą w układzie MSI – CoreCell. Zawiera się ona w funkcji - “Speedster”. D.O.T. pozwala na wyciągnięcie z systemu dodatkowej wydajności, jeśli system do tego zdolny. Diagnozuje obciążenie systemu i uruchamia tę funkcję w odpowiednim czasie.

Co daje D.O.T.?

Otrzymujesz dodatkową wydajność podczas gier 3D lub renderowania grafiki. Nie musisz podnosić napięcia podzespołów na pełen okres działania systemu PC, co mogłoby doprowadzić do ich uszkodzenia.

Czy MSI wprowadzi tę funkcję w masowo produkowanym sprzęcie? Kiedy to nastąpi? Jakie to będą modele?

Tak, MSI po raz pierwszy wprowadził tę technologię w modelach 865PE Neo2-FIS2R. Zakres dalszej implementacji D.O.T. w produktach MSI zależeć będzie od opinii klientów.

Czy płyty MSI staną się niestabilne? Czy spowoduje to niekompatybilność innych urządzeń peryferyjnych ?

D.O.T. jest technologią dla „power userów” i osób stawiających na maksymalną wydajność systemu. Współpracując z nowoczesnymi urządzeniami peryferyjnymi. D.O.T. będzie bezproblemowo działać ze wszystkimi stabilnymi komponentami.

Jak mocno można przetaktować sprzęt podczas działania D.O.T.?

D.O.T. posiada 5 stopni, odzwierciedlają one stopień wzrostu procentowego.

Generał: Maksymalny poziom (10%)

Pułkownik: Wysoki poziom (7%)

Kapitan: Średni poziom (5%)

Sierżant: Niski poziom (3%)

Szeregowy: Minimalny poziom (1%)

D.O.T automatycznie zwiększa częstotliwość taktowania szyny systemowej (Front Side Bus) dopiero po diagnozie systemu.

Co jest podkręcane przez D.O.T.? FSB? PCI? AGP?

D.O.T. podkręca tylko FSB (Front Side Bus) po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnozy. Inne ustawienia nie są modyfikowane.

Czy D.O.T. zmienia napięcie rdzenia procesora (Vcore) i pamięci DDR ?

Nie, D.O.T. podkręca jedynie FSB (Front Side Bus) po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnozy. Użytkownik może jednak zmienić inne ustawienia ręcznie wedle własnego życzenia.

Czy D.O.T. nadpisze moje ręczne ustawienia związane z przetaktowaniem systemu?

Nie. D.O.T nie uruchomi się, jeśli ustawione są wartości FSB użytkownika. D.O.T. poprzedza ustawienia ręczne. Jednak, jeśli D.O.T. zostanie ponownie aktywowany, nadpisze ustawienia FSB swoimi. Nic nie zmieni się w ustawieniach AGP/pamięci itp.

Jak mogę przywrócić domyślne taktowanie szyny systemowej FSB (Front Side Bus) po problemie ze startem systemu?

Zamiast używania zworki, D.O.T. pozwala na przywrócenie domyślnego ustawienia FSB za pomocą klawisza Ins. Nie trzeba szukać zworek za kablami w obudowie. Jeśli system nie uruchamia się przed etapem wykrywania klawisza Ins, po 4 próbach uruchomienia systemy D.O.T automatycznie przywróci domyślne ustawienia.

Jak działa D.O.T.?

D.O.T. monitoruje obciążenie Twojego systemu. Jeśli przez pewien czas utrzymuje się ono na wysokim poziomie, układ CoreCell chip przyśpieszy wentylator procesora i X-Fan na północnym mostku do pełnej prędkości (przy ustawieniach automatycznych). Następnie, jeśli będzie taka możliwość układ CoreCell chip zwiększy częstotliwość FSB (Front Side Bus) celem osiągnięcia jeszcze większej wydajności.

Czy włączony D.O.T. działa negatywnie na stabilność systemu? Co jeśli procesor nie jest "podkręcalny"?

Uwzględniając te czynniki, D.O.T oferuje pięć różnych poziomów przyspieszania – od 1% do 10%. Ponadto, D.O.T. może zostać wyłączony przez użytkownika, jeśli nie chce on z niego korzystać.

Czy ta funkcja płyty głównej będzie rozszerzana w przyszłych modelach? (np. 865G, nForce2 Ultra 400, itd.)

Przygotowaliśmy już dalsze plany dotyczące D.O.T. Ale przed wprowadzeniem tej technologii w szerszej gamie produktów, poczekamy na opinie użytkowników.

W świetle udzielonych przez MSI odpowiedzi, D.O.T jawi się jako ciekawa technologia. Szkoda tylko, że płyty główne wysłane do testów w niektórych redakcjach branżowych magazynów nie pozwalały na wyłącznie tej funkcji, a co więcej redaktorzy prowadzący testy nie zostali wcześniej uprzedzeni o fakcie wprowadzenia takiego udoskonalenia.