MSRT: Gracze sieciowi najbardziej zagrożeni złośliwym oprogramowaniem

Microsoft zaprezentował swoje wyniki dotyczące złośliwego oprogramowania, które zostało ostatnimi czasy usunięte za pomocą narzędzia Malicious Software Removal Tool (MSRT). Z przedstawionego zestawienia wynika, że większość wrogich aplikacji ma na celu wyłudzenie poufnych danych, w szczególności zaś informacji o kontach użytkowników w rozmaitych grach online (World of Warcraft, Legend of Mir, Gamania).

Microsoft oznajmił, że w pierwszej połowie lutego bieżącego roku za pomocą narzędzia Malicious Software Removal Tool (MSRT) zlikwidowano łącznie niemal milion robaków odpowiedzialnych za wyłudzanie haseł internetowych.

Jednocześnie podano, że ponad 981 tysięcy skasowanych kopii robaków pochodziło z rodziny Win32/Taterf. Około 317 tysięcy usuniętych kopii to z kolei bliźniaczy Win32/Frethog. Wiadomo, że ten rodzaj złośliwego oprogramowania stosowany jest do wyłudzania nazw użytkowników oraz haseł z popularnych gier sieciowych jak World of Warcraft, Legend of Mir czy Gamania.

Cyberprzestępcy kradną konta użytkowników w grach a następnie przechwytują wirtualne przedmioty i złoto, które posiadały postacie. Zdobyte w ten sposób dobra można z łatwością sprzedać za całkowicie rzeczywiste pieniądze.

Przy okazji Microsoft poinformował, że według danych firmy coraz więcej robaków wyłudzających hasła znajduje swoje zastosowanie w Stanach Zjednoczonych, Tajwanie i w Korei. Jest to pewna zmiana ponieważ do tej pory od dłuższego czasu na ten niechlubnej pozycji lidera znajdowały się Chiny.