MSWiA rozesłało alarmowe wiadomości SMS

Dzięki współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Administracji z operatorami komórkowymi około 750 Polaków przebywających w Gruzji dostało wiadomości SMS z informacją o możliwości ewakuacji. Ministerstwo chce również w przyszłości wykorzystywać tą drogę komunikacji.

Dwa SMS-y alarmowe (z miejscem i datą zgłoszenia do ewakuacji z Gruzji oraz z numerami telefonów do ambasady RP i konsula) zostały wysłane w dwóch turach, początkowo do pół tysiąca, później do kolejnych 250 osób przebywających na terenie Gruzji.

Przeprowadzenie takiej akcji informacyjnej było możliwe dzięki współpracy MSWiA z operatorami komórkowymi, którzy rozsyłali SMS-y. Informacje przyszły szybko i od razu trafiły do właściwych osób, bo jak tłumaczy Gazecie Wyborczej Cezary Albrecht z PTC, operatora sieci Era i Heyah, dostali ją tylko ci klienci polskich operatorów komórkowych, których telefony były zalogowane w gruzińskich sieciach.

Zdaniem Piotra Durbajło, dyrektora departamentu infrastruktury teleinformatycznej MSWiA, w czasie tej akcji udało się wypracować procedury, które polskie władze będą stosować za każdym razem, gdy okaże się, że w którymkolwiek kraju na świecie Polakom może grozić niebezpieczeństwo. "System sprawdzi się też w przypadku zagrożeń w kraju, będziemy w stanie przestrzec mieszkańców konkretnego regionu Polski np. przed zbliżającym się kataklizmem" - tłumaczy GW Durbajło.

Nie ukrywa, że szybko trzeba będzie jednak ustalić zasady płacenia za takie akcje. Tym razem koszty wzięli na siebie operatorzy.