MTS 2012: relacja z konferencji

Pasjonaci nowych technologii IT oraz reprezentanci biznesu po raz siódmy spotkali się na jednej z największych konferencji w tej części Europy, czyli Microsoft Technology Summit, która od wczoraj na dwa dni zagościła w Warszawskim Centrum EXPO XXI.

Konferencja skierowana jest  do administratorów systemów, specjalistów od zabezpieczeń, projektantów baz danych, a także programistów. MTS to dobra okazja na poznanie najnowszych rozwiązań firmy Microsoft oraz trendów w dziedzinie IT. Warto zauważyć, że z roku na rok rośnie liczba uczestników tej konferencji, tym razem udział w niej wzięło ponad 3 tysiące osób, co świadczy dużym zainteresowaniu technologiami Microsoft.

Hasło charakteryzujące tegoroczną edycję to: "Windows, Windows, Windows" i chyba nikogo nie może to dziwić, gdyż na kilka dni przed jej rozpoczęciem odbyła się premiera nowego systemu Windows 8.

Zobacz również:

  • Samsung zorganizuje w przyszłym miesiącu pierwsze w historii forum 6G
  • Windows 11 - co się zmieni w systemie? [19.05.2022]

Windows 8 jako gwiazda wieczoru

Otwarcia konferencji dokonał Dariusz Piotrowski, pełniący funkcję dyrektora generalnego Microsoft Polska. Podczas sesji generalnej przekonywał on, że wprowadzenie na rynek Windows 8 na kilka najbliższych lat nakreśli nową rzeczywistość dla samego Microsoftu oraz partnerów firmy. Przedstawił on  wizję przewidywanego rozwoju technologii IT i ich wykorzystania zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak również w środowisku biznesowym oraz historię rozwoju technologicznego branży IT na przestrzeni lat. Prezentacja Dariusza Piotrowskiego miała na celu przekonanie uczestników, że Windows 8 unifikuje technologie informatyczne tak, aby korzystanie z narzędzi jakich dostarcza Microsoft było łatwe i bezproblemowe.

W kolejnym wsytąpieniui Rafał Albin, Dyrektor Grupy Produktowej Windows oraz Marcin Klimowski Windows Business Development Manager, na przykładach funkcji i zastosowań Windows 8 zapewniali, że system ten tak naprawdę został stworzony przez samych użytkowników i jest zgodny z ich oczekiwaniami i wymaganiami. Oprócz tego, że dobrze sprawdza się w komputerach domowych, jest jednocześnie dobrym rozwiązaniem do zastosowań w środowiskach korporacyjnych.

Ścieżki techniczne

Po prezentacjach rozpoczęły się sesje techniczne podzialone na siedem tematycznych ścieżek, wśród których z pewnością każdy uczestnik znalazł coś interesującego dla siebie. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się sesje związane z Windows 8 oraz tematyką SQL Server 2012 i zmianami w Active Directory w kontekście Windows Server 2012. Wielu słuchaczy przyciągnęła sesja Mariusza Kędziory "Windows 8: Specjalisto IT - Niech Moc Będzie z Tobą", gdzie prelegent na przykładach pokazał sposób zarządzania Windows 8 w środowisku korporacyjnym, a w szczególności nowe funkcje zarządzania systemem przeznaczone dla administratorów.

Na konferencji na pojawił się także David Chapell. Jego prelekcje cieszą się wśród polskich słuchaczy niesłabnącym zainteresowaniem. Tym razem opowiedział dlaczego usługi SaaS (Software as a Service) są ważne nie tylko z punktu widzenia technologicznego, ale również biznesowego.

Dla uczestników 7 edycji konferencji organizator przygotował także dodatkową porcję wiedzy w postaci trzynastu 30-minutowych, unikatowych sesji eksperckich, odbywających się podczas przerwy na lunch. W ten sposób każdy uczestnik głodny wiedzy mógł pogłębić swoją wiedzę na wybrany temat.

Grzechy administratorów

Jedną z ostatnich sesji poprowadziła Paula Januszkiewicz, zajmująca się profesjonalnie bezpieczeństwem i posiadająca status Microsoft MVP (Most Valuable Professional). Wskazała 10 grzechów administratorów, które powtarzają się przy audytach bezpieczeństwa w różnych firmach.

Ekspertka pokazała m.in. jak łatwo wydobyć hasła np. z rejestru - a uruchamianie usług na swoim koncie (np. administratora) wcale nie jest rzadkością. Napiętnowała także korzystanie ze starego oprogramowania (pokazując w jaki sposób w Windows XP dostać więcej niż dał nam administrator) a także pirackiego.

Prelegentka zwróciła też uwagę na to jak ważne jest monitorowanie sieci. Wśród pozostałych grzechów pojawiły się m.in: ignorowanie dostępu offline, nieprawidłowa implementacja kryptografii czy brak dokumentacji. Każdy z 10 "grzechów" poparty był praktycznymi przykładami.

Nie tylko prezentacje i sesje techniczne

Pierwszy dzień konferencji zakończył się podobnie jak w ubiegłym roku w mniej oficjalnej atmosferze. Część wieczorna wraz ze specjalną strefą relaksu "Chillout zone" wyszły naprzeciw tym, którzy chcieli w mniej formalny sposób porozmawiać na techniczne tematy lub po prostu nawiązać koleżeńskie kontakty.

W przerwach  można było zapoznać się z ofertą Microsoft i partnerów konferencji. Na stoisku Windows Devices Showroom można było praktycznie przetestować komputery oraz tablety z Windows 8, a na innych Microsoft prezentował m.in. Visual Studio 2012, Azure, Microsoft Dynamics Stanowsiko Nokii umożliwiajło zapoznanie się z najnowszymi modelami smartfonów z systemem Windows.

Podobnie jak w poprzednich latach, zorganizowana została strefa "Ask The Expert" . Strefa Ekspertów to miejsce, gdzie można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące rozwiązań technologicznych oraz biznesowych od ekspertów z Microsoft oraz innych specjalistów z rynku IT.

Na zamknięciu konferencji pojawił się gość specjalny, generał Roman Polko, komandos i były dowódca jednostki GROM. W swoim wystąpieniu podkreślił jak ważne dla odniesienia zwycięstwa jest wykorzystanie odpowiedniej technologii.

Dwa dni spędzone wśród technologii Microsoft na pewno nie okazały się straconym czasem. Wśród 56 sesji w 7 ścieżkach oraz możliwości spotkań z ekspertami, każdy z pewnością znalazł cos dla siebie. Organizator zadbał również o tych, którzy nie mogli uczestniczyć w konferencji. Sesja generalna była transmitowana przez portal Onet.pl.