MTS2009: Windows 7 dla dewelopera

Najnowszy system operacyjny Microsoftu posiada wiele nowości, którymi zainteresują się deweloperzy, administratorzy oraz inżynierowie.

Najpoważniejszą bolączką Windows Vista i Windows 7 są problemy ze starymi aplikacjami. Co prawda, najważniejsze z programów biurowych Microsoftu dla Windows NT/2000/XP powinny działać w Windows 7, ale niekiedy pojawiają się drobne problemy z najstarszymi ich wersjami. "Ponieważ niektóre odwołania, instrukcje warunkowe sprawdzające wersje systemu i inne fragmenty kodu mogą posiadać wpisane na stałe oczekiwane wartości, opracowano opcje, które usuną związane z tym problemy kompatybilności aplikacji. Po ustawieniu, system w momencie uruchomienia danego programu przedstawia się mu jako starsza wersja - np. Windows 2000 lub XP SP2 - z właściwymi dla niej wartościami zmiennych. Wtedy takie instrukcje wykonają się prawidłowo, rozwiązując wiele problemów" - mówi Bartłomiej Zass z grupy Developer & Platform w firmie Microsoft Polska.

Dla programów, które nie będą działać, nawet po odpowiednim ustawieniu zmiennych, opracowano tryb Windows XP. Jest to ostatnia deska ratunku, umożliwiająca uruchomienie niezgodnych aplikacji biznesowych w wirtualizowanym środowisku Windows XP. Należy jednak pamiętać, że wykorzystywanie tego trybu w środowisku biznesowym może powodować istotny wzrost skomplikowania infrastruktury, gdyż w każdym komputerze są eksploatowane de facto dwa systemy, które należy poddać kontroli pod kątem aktualności oraz zabezpieczenia antywirusowego.

"Wydajność XP Mode jest ograniczona. Może on sprawiać problemy przy wsparciu technicznym aplikacji, a integracja z interfejsem Windows 7 może wydawać się dziwna, gdyż skróty są umieszczane w osobnej sekcji menu Start. Wydaje się, że XP Mode jest tymczasowym sposobem eksploatacji programów, których nie można uruchomić inną drogą w Windows 7. Po aktualizacji aplikacji z tego trybu będzie można zrezygnować" - wyjaśnia Bartłomiej Zass.

Tryb XP jest dostępny tylko w najwyższych edycjach Windows 7. Nie będzie więc dostępny w wersji Home Premium kierowanej do użytkowników domowych i małych firm, preinstalowanej na wielu komputerach.

Więcej o nowościach dla programistów czytaj na Computerworld.pl.