MWC 2012: Android 5.0 może pojawić się jesienią. "To dobry okres"

Kiedy możemy oczekiwać Androida z numerem 5.0? Podczas trwających właśnie targów w Barcelonie Hiroshi Lockheimer z firmy Google dał do zrozumienia, że jesienią.

Google na targach MWC 2012

Obecnie trwające w Barcelonie targi MWC 2012 to wielki popis firmy Google. Większość z wystawianych tam urządzeń pracuje bowiem pod kontrolą Androida, dla którego można pobrać już ze sklepu Android Market ponad 450 tysięcy aplikacji.

Śledź informacje o nowościach zaprezentowanych na targach w Barcelonie.

Zobacz również:

  • Wiemy, jak ma wyglądać nowa Motorola Edge 40! To będzie piękny smartfon
  • Sprawdź najlepsze darmowe oraz przecenione aplikacje na smartfony z Androidem [29.03.2023]

Podczas wywiadu, którego udzielił dziennikarzowi serwisowi Computerworld Hiroshi Lockheimer (wiceprezes ds. technologii mobilnych odpowiedzialny za Androida) dowiedzieliśmy się również interesującej rzeczy na temat Androida 5.0. Otóż przyznał on, że o ile zespół odpowiedzialny za Androida nadal opracowuje harmonogram, o tyle główne wersje systemu operacyjnego wydawane są zazwyczaj co rok.

Biorąc pod uwagę fakt, że Android 4.0 został oficjalnie zaprezentowany w październiku poprzedniego roku, jego następca powinien pojawić się tej jesieni. Lockheimer zgodził się, że jest to dobry okres. Zaprzeczył tym samym wcześniejszym spekulacjom, z których wynikało, że system Jelly Bean pojawić się miał już w czerwcu.

Czy premiera Androida w czerwcu miałaby w ogóle sens?

Raczej nie. Obecnie bowiem zaledwie 1% "androidowych" urządzeń korzysta z Androida 4.0. Tak wczesne wydanie nowej wersji systemu z pewnością pogłębiłoby jeszcze bardziej jego fragmentację.

Android 5.0 - kilka słów

Jeżeli chodzi o Androida 5.0 Lockheimer przyznał jedynie, że przy jego tworzeniu Google skupia się przede wszystkim na "prostocie i wydajności". Chodzi o to, aby zarówno początkujący, jak i zaawansowani użytkownicy mogli korzystać z urządzeń pracujących pod kontrolą Androida i być z nich zadowoleni.

Jelly Bean?

Przy okazji warto przypomnieć, że nazwa kodowa nowego systemu - Jelly Bean - nie została jeszcze potwierdzona. Biorąc pod uwagę kolejność alfabetyczną poprzednich wersji wydaje się jednak, że Google wkrótce to uczyni.

Nazwy kodowe poprzednich wersji Androida to:

Android 1.5 - Cupcake

Android 2.0 - Donut

Android 2.1 - Eclair

Android 2.2 - Froyo

Android 2.3 - Gingerbread

Android 3.0 - Honeycomb

Android 4.0 - Ice Cream Sandwich

Jak widać, teraz przyszła kolej na literę "J".

___________________

Zapraszam do obejrzenia naszego pierwszego filmu z targów MWC:

Wkrótce udostępnimy kolejne materiały w postaci wypowiedzi/komentarzy.