MWC 2012: Huawei Ascend D Quad - smartfon z "autorskimi" czterema rdzeniami

Firma Huawei zaprezentowała czterordzeniowy smartfon - model Ascend D Quad. Z dumą podkreśla przy tym, że jest to "najszybszy smartfon na świecie". Korzysta bowiem z autorskiego "64-bitowego" układu noszącego oznaczenie K3V2, który ma być aż aż o 49% wydajniejszy od układu Tegra 3. Co więcej, pokonywać ma go również pod względem niskiego apetytu na energię.


Tuż przed rozpoczęciem targów MWC 2012 chińska firma Huawei zaprezentowała smartfon Ascend D Quad, który, jak się można domyślić, dysponuje czterordzeniowym procesorem. Czy oznacza to więc, że dołączy on do grona smartfonów, które korzystają z platformy NVIDIA Tegra 3 i zostaną wkrótce oficjalnie zaprezentowane przez konkurencję (np. firmę Fujitsu)? Nie!

Smartfon Ascend D Quad zbudowany został bowiem w oparciu o autorski układ firmy Huawei noszący oznaczenie K3V2. Dysponuje on czterema rdzeniami ARM Cortex A9 pracującymi z zegarem 1,2 GHz lub 1,5 GHz oraz 16 rdzeniami graficznymi. Podczas zorganizowanej konferencji można się było dowiedzieć, że jest on nawet o 49% szybszy od układu Tegra 3 oraz znacznie bardziej energooszczędny: jego pobór mocy ma być według deklaracji niższy aż o 30% od konkurenta.

64 bity?

Co interesujące, dyrektor Huawei Device, Richard Yu, podczas prezentacji smartfona powiedział, że jego architektura cechuje się 64-bitowym adresowaniem. To trochę dziwne, gdyż jak pamiętamy, pierwszą taką architekturę - ARMv8 - firma ARM zaprezentowała w październiku poprzedniego roku.

Reszta...też interesująca!

Na co możemy jeszcze liczyć?

Ascend D Quad wyposażony został w 4,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli i technologię Dolby Surround 5.1 oraz oferuje do dyspozycji użytkowników możliwość nagrywania filmów Full HD (aparat 8 MP) i prowadzenia wideorozmów przy wykorzystaniu 1,3-megapikselowej przedniej kamerki.

Smartfon pracuje pod kontrolą systemu Android 4.0 i korzysta z akumulatora o pojemności 1800 mAh, który ma pozwalać (średnio) na 1-2 dni pracy. Na uwagę zasługuje również jego niewielka grubość, która wynosi 8,9 milimetra.

Ascend D Quad nie będzie sam

Warto dodać, że w ofercie Huawei zagości również model model Ascend D quad XL, który w odróżnieniu od poprzednika oferuje akumulator o pojemności 2500 mAh (2-3 dni pracy) i jest grubszy o 2 milimetry. Co więcej, towarzyszyć będzie mu model Ascend D1 wyposażony "zaledwie" w dwurdzeniowy procesor (1,5 GHz) i baterię o pojemności 1670 mAh.

Zapraszam do obejrzenia filmu prezentującego nowy smartfon Ascend D Quad:

Huawei - chce być zawsze naj...

Jak widać, firmie Huawei zależy na tym, aby sprzedawać smartfony będące najlepszymi pod pewnymi względami. Potwierdza to nie tylko dzisiaj zaprezentowane urządzenie, ale również wcześnie przedstawiony model Ascend P1 S, którego grubość wynosi zaledwie 6,7 milimetra.

Kiedy?

Smartfony z serii Ascend D Quad pojawią się na rynku europejskim w drugim kwartale tego roku.

____________

Czyżby firma Huawei wyrastała na poważnego rywala, który może w zakresie wydajności utrzeć nosa konkurencji? Z pewnością za jakiś czas się o tym przekonamy!