MWC 2012: Intel zapowiada nowe Atomy i urządzenia mobilne

Intel ogłosił, że firmy ZTE, Orange i Lava International wyprodukują smartfony i tablety z jego procesorami mobilnymi. Producent podzespołów walczy o zdobycie pozycji na rynku mobilnym zdominowanym przez jednostki obliczeniowe oparte o architekturę ARM. W tym celu Intel zaprezentował także dwa nowe procesory z serii Atom.

Lava XOLO X900

Intel ciągle poszerza listę swoich współpracowników. Niedawno ogłosił, że Motorola Mobility wykorzysta procesory mobilne Atom w niektórych swoich smartfonach i tabletach. Teraz producent podzespołów zawarł podobną umowę z chińską firmą ZTE, a pierwsze owoce tej współpracy powinny pojawić się na półkach sklepowch w drugiej połoiwe 2012 roku.

Smartfon z 1,6 GHz procesorem Atom Z2460 został zapowiedziany także przez operatora Orange. Jego nazwa kodowa to Santa Clara, a ukaże się na początku trzeciego kwartału 2012 roku. Będzie wyposażony w ekran o przekątnej 4,03 cala i rozdzielczości 1024 x 600 pikseli oraz 8 Mpix aparat. Jego produkcją zajmie się firma Gigabyte, a trafi na rynek brytyjski i francuski.

Intel poinformował także o współpracy z indyjską firmą Lava International, której smartfon XOLO X900 (zdjęcie powyżej), o tej samej specyfikacji co Orange Santa Clara, pojawi się w Indiach w trakcie drugiego kwartału 2012 roku. Produkty Orange i Lava International są oparte na konstrukcji referencyjnego smartfonu Intela.

Testy: Procesory AMD i Intel

Producent procesorów poinformował też, że Atomy Z2460 będą mogły pracować z prędkością 2 GHz. Oprócz tego Intel zapowiedział nowe procesory Z2580, które mają osiągać wydajność dwukrotnie wyższą niż Z2460 oraz obsługiwać łączność LTE. Urządzenia oparte o nowe jednostki obliczeniowe mają ukazać się w pierwszej połowie 2012 roku. Intel zapowiedział także mniej wydajne 1 GHz procesory Atom Z2000 dla tanich smartfonów, które mają pojawić się w roku 2013.