MWC 2012: układ Qualcomm Snapdragon S4 MSM8960 doczeka się wersji "Pro"

Firma Qualcomm Incorporated zapowiedziała, że zaoferuje producentom smartfonów i tabletów układ Snapdragon S4 (MSM8960) w wersji "Pro". W odróżnieniu od swojej "zwykłej" wersji zapewnia on m.in. znacznie większe możliwości w zakresie wydajności GPU.

Kilka dni temu mieliśmy okazję pisać o mobilnym dwurdzeniowym procesorze Snapdragon S4 MSM8960 SoC (System-on-a-Chip) firmy Qualcomm, który został poddany testom przez dziennikarzy serwisu PCmag. Wykazały one, że konstrukcja ta jest piekielnie szybka i pozostawia daleko w tyle pod względem wydajności takie konkurencyjne rozwiązania jak czterordzeniowa NVIDIA Tegra 3.

Dzisiaj podczas rozpoczętych targów MWC 2012 firma Qualcomm przygotowała pewną niespodziankę. Zapowiedziała bowiem, że zamierza zaoferować układ Snapdragon S4 MSM8960 w wersji "Pro". W odróżnieniu od swojego "zwykłego" pierwowzoru zapewnić on ma nowe możliwości graficzne dzięki zastosowaniu nowej jednostki Adreno 320 GPU.

Śledź informacje o nowościach zaprezentowanych na targach w Barcelonie.

Adreno 320, czyli następca Adreno 225, to programowalny GPU, który wedle zapewnień producenta oferuje nawet do czterech razy większą wydajność, co powinniśmy odczuć m.in. podczas przeglądaniu Internetu, w grach i obsłudze interfejsu użytkownika.

Adreno 320, który zapewniać ma także bardziej realistyczne efekty graficzne 3D, powinien zdaniem firmy Qualcomm znaleźć zastosowanie przede wszystkim na rynku tabletów dysonujących ekranami o wysokiej rozdzielczości. Podkreśla ona przy tym, że chip został również zoptymalizowany do pracy pod kontrolą nadchodzącego systemu Microsoft Windows 8.

Kiedy?

Pierwsze urządzenia korzystające z układu Snapdragon S4 MSM8960 w wersji "Pro" powinny się pojawić na rynku w drugiej połowie tego roku.