MWC 2015, czyli święto smartfona. Czego się spodziewać?

Lada moment startuje Mobile World Congress 2015, konferencja poświęcona rozwiązaniom mobilnym. W oczekiwaniu na to, czym uraczą nas producenci smartfonów i tabletów, podsumowujemy dotychczasowe przecieki na temat spodziewanych premier takich firma jak: Samsung, Sony, HTC, LG, Huawei i Microsoft.


Na początku marca odbędą się kolejne targi Mobile World Congress. Jak co roku wiosną w Barcelonie najwięksi producenci elektroniki zaprezentują swoje najnowsze smartfony i tablety. To tymi urządzeniami firmy będą walczyć o uwagę i portfele konsumentów z całego świata.

MWC 2015: co przygotuje Samsung, Sony, HTC, LG, Huawei i Microsoft?

MWC 2015, czyli święto smartfona. Czego się spodziewać?

Targi MWC 2015 odbędą się w dniach 2-5 marca 2015 roku w Barcelonie

Targi MWC 2015 rozpoczną się drugiego marca i potrwają cztery dni. Jak co roku jednak spotkania prasowe i prezentacje produktów będą odbywały się nawet na kilka dni wcześniej. Oczekiwania rynku są dość spore, ponieważ na początku roku podczas Consumer Electronics Show 2015 nowości było jak na lekarstwo, a zeszłoroczne produkty zdążyły się zestarzeć.

Zobacz również:

  • One UI Watch - wszystko, co wiemy o nowym systemie Samsunga
  • Samsung Galaxy MWC 2021 - jak oglądać event na żywo? [28.06.2021, GODZ. 17:00]

Targi Mobile World Congress, na co wskazuje zresztą nazwa, skupiają się na tym mobilnym segmencie rynku elektroniki użytkowej. Od lat to właśnie tam pokazywane są po raz pierwszy rozpalające wyobraźnię użytkowników smartfony i tablety. Z pewnością na MWC 2015 pojawią się też smartwatche i inne gadżety zaliczane do technologii ubieralnej.

Duże oczekiwania przed Samsungiem na MWC 2015

MWC 2015, czyli święto smartfona. Czego się spodziewać?

Zeszłoroczne zaproszenie na konferencję Samsung Unpacked podczas MWC 2014

Wbrew krążącym po sieci plotkom na targach CES 2015 nie pojawiły się oczekiwane nowe produkty od Samsunga, w tym smartfon Galaxy S6. Firma nie przyspieszyła kalendarza wydawniczego na wzór niektórych rywali. Na IFA 2014 w Berlinie zaprezentowane zostały phablety Galaxy Note 4 oraz Galaxy Note Edge. W Barcelonie spodziewamy się premiery sztandarowego telefonu Koreańczyków na ten rok, czyli Galaxy Note S6.

Marcowa premiera Galaxy S6 jest niemal pewna, ale nie wiadomo czy odbędzie się ona bezpośrednio na targach MWC 2015. Najprawdopodobniej firma zdecyduje się zorganizować swoje własne wydarzenie o nazwie Samsung Unpacked, aby skupić na sobie uwagę wszystkich mediów z całego świata.

Topowy telefon zadebiutuje zresztą najpewniej w towarzystwie dodatkowych edycji, takich jak Galaxy S6 Edge na wzór Galaxy Note 4 Edge. Niewykluczona jest też premiera modelu Galaxy S6 Mini, szeregu smartfonów z niższej półki cenowej oraz kolejnych modeli inteligentnych zegarków i opasek fitness z rodziny Gear. Mówi się zresztą o smartwatchu z okrągła tarczą na wzór Motoroli Moto 360 o kryptonimie Orbis, który ma cechować się możliwością bezprzewodowego ładowania.

Czy HTC na MWC 2015 pokaże swój nowy telefon?

MWC 2015, czyli święto smartfona. Czego się spodziewać?

HTC na MWC 2015 zaprasza hasłem "utopia in progress", czyli "utopia w toku"

Po internecie krąży już mnóstwo zdjęć na których rzekomo przedstawiony jest kolejny smartfon tajwańskiej firmy HTC. Tego jak nowe urządzenie będzie wyglądać dowiemy się najprawdopodobniej na chwilę przed startem targów, czyli 1 marca. To wtedy firma zaprasza wszystkich do tego, by "zobaczyć, co jest następne w kolejce" (ang. join us to see what's next).

Biorąc pod uwagę liczbę przecieków dotyczących nowego telefonu można założyć, że HTC ma na myśli prezentację HTC One M9 o kryptonimie Hima. Bardzo możliwe, że wzorem Sony producent pokaże jednocześnie mniejszą wersję telefonu, chociaż patrząc na poprzednie lata prezentacja pomniejszonej wersji sztandarowego telefonu może być przesunięta w czasie o kilka tygodniu lub nawet miesięcy.

Kolejny rok z rzędu pojawiają się też doniesienia o tym, że HTC ma zaprezentować swój własny smartwatch. W zeszłym roku nie doszło to do skutku, ale teraz tajwańską firmę ma wspomóc partnerstwo z Under Armour. HTC One Wear, bo taką nazwę nosić ma ten inteligentny zegarek, ma rzekomo działać pod kontrolą systemu Android Wear od Google, podobnie jak zeszłoroczne smartwatche konkurencji,.

Sony może nie pokazać na MWC 2015 topowego smartfonu

MWC 2015, czyli święto smartfona. Czego się spodziewać?

Premiera następcy Xperii Z3 może nie nastąpić podczas MWC 2015

Japończycy przez ostatnie dwa lata prezentowali dwa telefony rocznie wykorzystując do tego takie konferencje jak CES, MWC i IFA. Ostatnie dwa smartfony Sony pojawiły się jesienią w Berlinie, a styczniowe targi CES 2015 nie stały się miejscem prezentacji kolejnego topowego telefonu lub tabletu.

Jeśli Sony chce utrzymać tempo wydawania kolejnych modeli, to MWC 2015 będzie idealnym miejscem na prezentację Xperii Z4 oraz jej pomniejszonej wersji o nazwie Xperia Z4 Compact. Firma mogłaby odświeżyć też po roku swój 10,1-calowy tablet, ponieważ ostatnio pojawił się wyłącznie wariant 8-calowy. Do sieci nie trafiły niestety jeszcze żadne informacje na ten temat.

Nie ma jednak pewności, że Xperia Z4, jeśli w ogóle taką nazwę będzie nosić kolejny telefon tej firmy, pojawi się w Barcelonie. Japończycy borykają się z problemami, a dział mobilny mimo licznych premier ciągle nie przynosi znaczącego zysku. Na MWC 2015 zapewne pojawią się za to nowe wersje opasek i zegarków, które zastąpią w ofercie zeszłoroczne modele, czyli SmartWatch 3 i SmartBand Talk.

LG na MWC 2015 nie zaprezentuje nowych sztandarowych produktów

MWC 2015, czyli święto smartfona. Czego się spodziewać?

LG G Flex 2 zadebiutował na CES 2015 w Las Vegas

W przeciwieństwie do Samsunga i Sony koreańskie LG pokazało na targach CES 2015 nowy produkt, czyli smartfon LG G Flex 2. To niecodzienne urządzenie z zakrzywionym fabrycznie ekranem i procesorem kolejnej generacji z rodziny Snapdragonów. LG G Flex 2 nie jest przeznaczony jednak dla szerokiego odbiorcy, a po sukcesie LG G2 i raczej chłodnym przyjęciu LG G3 rynek oczekuje kolejnego smartfona z rodziny tej rodziny.

LG G3 pojawił się w końcu nie w marcu, a w maju 2014 roku na osobnej konferencji w dwa miesiące po zakończeniu ubiegłorocznych targów w Barcelonie. O braku planów prezentacji LG G4 na zbliżających się targach wypowiadali się już zresztą pracownicy firmy. Nie oznacza to oczywiście braku niespodzianek. Dobrym pomysłem byłoby odświeżenie linii tabletów i niewykluczone, że pokazana zostanie opaska fitnesowa.

Huawei na MWC 2015, czyli Chiny w natarciu

MWC 2015, czyli święto smartfona. Czego się spodziewać?

Huawei szykuje "mądrą" niespodziankę na MWC 2015

Oprócz producentów z Korei Południowej, Tajwanu i Japonii na MWC 2015 pojawią się również firmy z Chin. Jedną z nich jest Huawei. Podobnie jak w przypadku HTC konferencja prasowa została zaplanowała na 1 marca. Huawei nie zdradził jeszcze co zostanie na niej pokazane.

Z wypowiedzi przedstawicieli firmy w mediach można jednak wywnioskować, że chodzi o inteligentny zegarek z Android Wear na pokładzie. Wiemy też, że w Barcelonie nie pojawi się Ascend P8, którego premiera została przewidziana na 15 kwietnia. Podobnie jak w przypadku Ascenda P6 wydarzenie odbędzie się w Londynie.

Microsoft i MWC 2015, czyli w oczekiwaniu na Windows 10

MWC 2015, czyli święto smartfona. Czego się spodziewać?

Zaproszenie Microsoftu na MWC 2015 nie zdradza zbyt wiele

Dużą niewiadomą na nadchodzących targach jest Microsoft. Do tej pory w Barcelonie firma nie zaznaczała zbytnio swojej obecności, ale w tym roku ma mieć swoje stoisku i prezentować na nim sprzęt. Konferencja została zapowiedziana na 2 marca i może dotyczyć równie dobrze urządzeń, jak i ekosystemu bliżej nieokreślonych usług.

Nie spodziewamy się jednak żadnych zapierających dech w piersiach produktów z górnej półki. Microsoft dopiero na jesieni planuje premierę swojego nowego systemu operacyjnego Windows 10. Można rozsądnie założyć, że dopiero po jego oficjalnym wprowadzeniu na rynek pojawią się zbudowane od podstaw z myślą o tym oprogramowaniu smartfony, tablety i komputery.