MWC: Mozilla pokazuje smartfony z Firefox OS. Najpierw trafią do Polski!

Mozilla podczas targów MWC zaprezentowała pierwsze smartfony pracujące pod kontrolą systemu Firefox OS. Dowiedzieliśmy się również, że w pierwszej kolejności pojawią się one na polskim rynku.


Firefox OS to pierwszy mobilny system Mozilli, który rozwijany jest w ramach projektu open-source Boot 2 Gecko. Zbudowany został w oparciu o jądro Linuksa i bazuje na aplikacjach HTML5 zapewniając im dostęp do podstawowych funkcji telefonów.

Podczas trwających właśnie targów MWC zaprezentowane zostały pierwsze smartfony z Firefox OS (modele Alcatel One Touch Fire i ZTE Open), które są przedstawicielami nowej rodziny tego typu urządzeń nazywanej przez Mozillę "Open Web Device" (Urządzenie Otwartej Sieci). O tym, jak w praktyce sprawdza się ta nowa platforma możecie przekonać się oglądając poniższy film:

Przy okazji przedstawiam wam specyfikację gadżetu ZTE:

- procesor Qualcomm MSM7225A

- 256 MB pamięci RAM

- 512 MB pamięci wewnętrznej

- slot kart microSD

- 3,5-calowy ekran HVGA

- Wi-Fi, Bluetooth, GPS

- złacze micro-USB.

- radio FM

- 3,2-megapikselowy aparat fotograficzny

- bateria o pojemności 1200 mAh

Firefox Marketplace

Mozilla zapowiedziała, że wraz z pierwszymi "otwartymi" smartfonami otwarty zostanie również Firefox Marketplace, czyli sklep internetowy z tak popularnymi aplikacjami jak AccuWeather, Airbnb, Box, Cut the Rope, Disney Mobile Games, EA games, Facebook, Nokia HERE, MTV Brasil, Pulse News, SoundCloud, SporTV, Terra, Time Out i Twitter. Ponadto udostępnione mają być pozycje przeznaczone dla użytkowników mieszkających w konkretnych regionach naszego globu.

Kiedy premiera?

Jeżeli chodzi o premierę Firefoksa OS pojawia się tutaj interesująca informacja dla nas. Otóż Polska ma się znaleźć w pierwszej grupie krajów (razem z nami będą Brazylia, Kolumbia, Węgry, Meksyk, Czarnogóra, Serbia, Hoszpania i Wenezuela), w których pojawią się pierwsze Urządzenia Otwartej Sieci. Deutsche Telekom już zapowiedział, że latem udostępni na naszym rynku wspomniany wcześniej model Alcatel One Touch Fire. Będzie on prawdopodobnie dostępny w wielu ofertach za złotówkę.

_________________

Czy platforma Mozilli ma szansę na sukces?