Mabir, czyli groźne MMSy

Producenci oprogramowania antywirusowego ostrzegają przed nowym robakiem, infekującym telefony komórkowe wyposażone w system operacyjny Symbian. Mabir.A to nowa wersja osławionego Cabira - wzbogacona o... obsługę wiadomości MMS i SMS.

Pierwsze informacje o Cabirze pojawiły się w czerwcu 2004 r. Robak był raczej nie szkodliwy - jego aktywność ograniczała się do wyszukiwania telefonów z włączoną funkcją Bluetooth i kopiowaniu się do ich pamięci (pisaliśmy o nim m.in. w tekście "Komórkowy wirus na wolności").

Z tego samego mechanizmu korzysta również wykryty właśnie Mabir.A (który, zdaniem specjalistów, stworzony został przez tę samę osobę co Cabir) - jednak "szkodnik" ten dystrybuuje się również na inne sposoby. Robak odnotowuje każdorazowe odebranie wiadomości SMS lub MMS i natychmiast wysyła w odpowiedzi wiadomość MMS, zawierającą jego kopię. Po otwarciu takiej wiadomości system zostanie zainfekowany.

Zdaniem ekspertów, taki sposób dystrybucji może sprawić, że liczba telefonów zainfekowanych przez Mabir.A będzie szybko rosła - ponieważ niezbyt wielu użytkowników telefonów komórkowych zdaje sobie obecnie sprawę z tego, że wiadomość MMS może zawierać wirusa.

Na atak Mabir.A podatne są telefony komórkowe wyposażone w system Symbian Series 60 (system ten wykorzystują w niektórych swoich produktach m.in. Nokia, Samsung, Siemens oraz Panasonic).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: