Mac Nowego tysiąclecia

Rok 2000 przyniesie nie spotykane wcześniej zmiany w Mac OS. Oto rzut oka na Macintosha przyszŁości.


Rok 2000 przyniesie nie spotykane wcześniej zmiany w Mac OS. Oto rzut oka na Macintosha przyszŁości.

Początek nowego tysiąclecia będzie albo symbolem nowej ery, albo też początkiem końca - zależy kogo o to zapytasz. Innymi słowy, niemal wszyscy sądzą, że powinniśmy przygotować się na niespotykane zmiany.Oczywiście, możemy zignorować te opinie, uznając je za histeryczne wizje przyszłości. Tymczasem w przypadku Mac OS-a taka rozbieżność zdań może wydawać się uzasadniona.

W przyszłym roku bowiem system operacyjny Macintosha czekają wielkie zmiany. Znany i sprawdzony Mac OS (udoskonalany i rozwijany z roku na rok) zostanie zastąpiony jeszcze wydajniejszym, stabilniejszym i potężniejszym systemem. Wiąże się z tym jednak wielkie ryzyko, że znany wszystkim użytkownikom Mac OS Finder będzie całkowicie zmieniony lub zastąpiony innym programem do zarządzania zawartością dysków. Producenci oprogramowania nie tylko będą musieli zapewnić zgodność swych produktów z rokiem 2000, ale także z nowym Mac OS-em. W dodatku nie ma żadnej gwarancji, że ulubiony Power Macintosh będzie mógł pracować z nowym systemem. Tyle na razie wiemy o przyszłości Mac OS-a - zakładając, oczywiście, że noc 31 grudnia 1999 roku minie jak wszystkie dotychczasowe sylwestry.

W roku 2000

Mac Nowego tysiąclecia

Historia MAC'a (część 1)

Na samym początku przyszłego roku użytkownicy Macintoshy usiądą przy swych biurkach, włączą komputery, które uruchomią system operacyjny - z wierzchu przypominający stary, dobrze znany i używany dziś Mac OS - ale pod tą wierzchnią warstwą skrywający elementy, których najprawdopodobniej żaden z użytkowników Macintosha nie miał okazji widzieć. Nie znaczy to jednak, że od stycznia przyszłego roku wszyscy będziemy używać Mac OS X. Apple, oprócz prac nad najnowszym systemem, usiłuje również wprowadzić poważne zmiany w najnowszej odsłonie Mac OS 8, znanej pod kodową nazwą Sonata. Powinna się ona pojawić na rynku jeszcze tej jesieni (patrz "Mac OS 8 - przygotowania do nowego tysiącleciaÓ). System jest przede wszystkim przeznaczony dla posiadaczy starszych Power Macintoshy - praktycznie wszystkie nowe modele komputerów będą sprzedawane z OS X, dostępnym także jako uaktualnienie dla użytkowników Power Macintoshy serii G3.

Zaczynamy

Mac Nowego tysiąclecia

Historia MAC'a (część 2)

Pierwszą zmianą, którą zauważą posiadacze Mac OS X na ekranach swych komputerów, jest brak tradycyjnego paska ładowanych podczas startu systemu rozszerzeń i tablic kontrolnych, ponieważ w Mac OS X nie ma tego typu składników. Rozszerzenia zostały bezpośrednio przekształcone w elementy systemu operacyjnego, dzięki czemu jest on bardziej stabilny i niezawodny.