Mac OS 9

Nowy system operacyjny Apple'a to prawdziwa uczta dla wielbicieli Internetu.

Nowy system operacyjny Apple'a to prawdziwa uczta dla wielbicieli Internetu.

Mac OS 9
Mac OS 9 zawiera ponad 50 nowych funkcji, z których najważniejsze jest dołączenie Sherlocka 2 - unowocześnionej przeszukiwarki internetowej. Z jej pomocą można odnajdywać osoby, porównywać ceny w sklepach czy ściągać najświeższe wiadomości.

Poprawiono opcje związane z obsługą wieku użytkowników komputera. Teraz prywatne ustawienia użytkownika będą zachowywane w jego profilu.

Ciekawym, chociaż mniej użytecznym, rozszerzeniem jest Voiceprint Password, umożliwiający logowanie się do systemu przez wypowiedzenie hasła. Wszystkie poufne hasła czy loginy możemy bezpiecznie przechowywać w jednym miejscu dzięki rozszerzeniu Keychain. Znacznie ułatwia to poruszanie się po sieci oraz chroni informacje przed naszym zapominalstwem. Kiedy użytkownik poprawnie się zaloguje, nie musi już wielokrotnie wpisywać tych samych danych - Keychain automatycznie wypełni odpowiednie rubryki.

Pierwszy raz spotkamy w Mac OS-ie pomysł, który w wykonaniu Microsoftu wzbudził wiele kontrowersji. Chodzi tu o Auto Updating - programik, który łączy się z serwerem Apple'a i ściąga najnowsze wersje oprogramowania systemowego. Jedni twierdzą, że to wygodne, a inni, że zagraża ich prywatności. Na szczęście można tego nie instalować.

Warto natomiast zainstalować nowe sterowniki OpenGL i najnowszą wersję AppleScriptu, który pozwala na automatyzowanie wielu zadań, nawet angażujących komputery z sieci lokalnej lub za pośrednictwem Internetu.

Opócz tego, tradycyjnie dokonano kilku zabiegów kosmetycznych (nowe wzorki do Apperance) i więcej natywnego kodu PowerPC, dzięki czemu sytem działa szybciej.

Minimalne wymogi Mac OS-a 9 to komputer z PowerPC, 32 MB RAM-u (z włączoną pamięcią wirtualną). System jest zoptymalizowany pod kątem współpracy z procesorem G4 i Velocity Engine.