Mac OS X

W swoim wtorkowym wystąpieniu na Macworld Expo Steve Jobs po raz pierwszy dokładnie pokazał, jak ma wyglądać Mac OS X. Oprócz omówienia jego zasadniczych funkcji, zdradził jak będzie wyglądał nowy Finder i interfejs użytkownika o kodowej nazwie Aqua. Jak powiedział Jobs, Apple pracował nad tym projektem już od 18 miesięcy w największej tajemnicy.

Nowy system operacyjny Apple’a został oparty na Unixie. Jest budowany z modułów realizujących różne funkcje. Jego rdzeń stanowi Darwin, unixowe jądro z nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak pamięć chroniona czy wielozadaniowość z wywłaszczeniem. Carbon odpowiada za jego współpracę z aplikacjami, które będą potrafiły wykorzytać możliwości systemu. Starsze programy, wykorzystywane na obecnych wersjach Mac OS-a, nie będą działały w oparciu o Carbon, a więc nie będą mogły korzystać z nowych rozwiązań w systemie. Ale dzięki warstwie Classic nadal będzie można ich używać, tak jak na Mac OS-ie 9. Cocoa to obiektowe środowisko programistyczne, które pozwoli tworzyć nowe aplikacje. Quartz z kolei realizuje operacje graficzne w oparciu o Open GL i PDF.

Apple ma jasną strategię rozwoju swojego systemu:

• Firma będzie oferować jeden system — w przeciwieństwie do np. Microsoftu.

• System jest projektowany z myślą o Internecie, ma ułatwiać użytkownikowi codzienną pracę, której duża część wymaga korzystania z sieci. Jednym z nowych rozwiązań będzie wprowadzenie do systemu modułu pozwalającego na korzystanie z poczty elektronicznej bez dodatkowego oprogramowania.

• Mac OS X będzie skonstruowany tak, aby 25 mln użytkowników Macintoshy mogło bez problemów przejść na nowy system, co oznacza możliwość korzystania ze starych programów.

• Mac OS X pozostanie platformą wiodącą w zaawansowaniu graficznym. Zapewni to implementacja takich technologii jak QuickTime, Open GL usprawniający operacje na grafice trójwymiarowej oraz wykorzystanie formatu PDF zamiast PostScriptu.

<p align="right"><a href="/nws/wiadomosci/51.html">Więcej wiadomości</a></p>


Zobacz również