Mac OS X 10.5 - Apple uchyla rąbka tajemnicy o Leopardzie!

W trakcie rozpoczętej w San Francisco konferencji Worldwide Developers Conference (WWDC) koncern Apple zapowiedział, w jakie nowe funkcje będzie wyposażona najnowsza wersja systemu operacyjnego z rodziny Mac OS X, o nazwie kodowej Leopard. Dyrektor zarządzający firmy, Steve Jobs, nie zdradził wszystkich nowości, jakie będzie ze sobą niosło to wydanie OS-a, mówiąc: "Nie chcemy, aby nasi przyjaciele z Redmond zbyt wcześnie uruchomili fotokopiarki". Wiadomo już jednak, że Leopard będzie obsługiwał aplikacje 64-bitowe oraz że znajdzie się w nim funkcja "Time Machine", automatyzująca proces tworzenia zapasowych kopii danych.

"Maszyna czasu" ma automatycznie tworzyć kopię pliku podczas zmiany jego zawartości przez użytkownika. Będzie obsługiwać dyski twarde, jak i serwery, ma też automatycznie konfigurować dysk twardy celem dokonania back-upu danych w momencie jego uruchomienia/podłączenia. Kolejną jej zaletą ma być również możliwość odzyskania dowolnej wersji wielokrotnie modyfikowanego pliku. Kolejną nowością jest moduł o nazwie "Spaces" - są to swego rodzaju wirtualne pulpity, które ułatwiają pracę jednocześnie w wielu aplikacjach, umożliwiając szybkie przełączanie pomiędzy poszczególnymi oknami. Jobs zaprezentował działanie tego systemu na programach Mail, Safari, GarageBand i iTunes - jedno naciśnięcie klawisza sprawiło, że interfejs użytkownika "rozjechał się", ukazując kolejny pulpit z otwartym programem Final Cut.

Mac OS X 10.5 - Apple uchyla rąbka tajemnicy o Leopardzie!

WWDC. Nowości w Leopardzie - moduł Spaces

Inną nowością jest komponent nazwany "Core Animation", służący do tworzenia animowanych "scen" zawierających warstwy z tekstem, grafiką, materiałami wideo. Jobs działanie tego mechanizmu określił słowami: "Określasz stan początkowy, stan docelowy i ewentualnie klatki kluczowe w środku". W Leopardzie znajdzie się również oprogramowanie Front Row służące do obsługi i odtwarzania multimediów oraz nowe, trzecie wydanie narzędzia Xcode, środowiska dla programistów, jak też aplikacja Dashcode do tworzenia widgetów. Dashcode zawierać będzie szablony ułatwiające implementację wątków RSS, obsługę podcastów i grafiki (szablony będzie można wedle uznania modyfikować).

Mac OS X 10.5 - Apple uchyla rąbka tajemnicy o Leopardzie!

WWDC. Nowości w Leopardzie - Time Machine

Leopard będzie dysponował usprawnioną wyszukiwarką Spotlight (będzie można wyszukiwać pliki na dyskach komputerów Macintosh w obrębie jednej sieci - o ile oczywiście użytkownicy nadadzą takie uprawnienia innym współużytkownikom). Mac OS X 10.5 będzie mógł również pochwalić się udoskonalonym komunikatorem internetowym. iChat w Mac OS X 10.5 oferować ma m.in. nagrywanie wideo, animowane ikony użytkowników w książce kontaktów oraz opcję dodawania efektów z programu Photo Booth w czasie wideokonferencji. Dodano obsługę pisma Braille'a oraz poprawiono system zamiany tekstu na mowę (co z pewnością ucieszy użytkowników niewidomych). Poprawki nie ominęły także usługi Mail, która zostanie wzbogacona o oparte na HTML szablony wiadomości pocztowych.

System, którego premiera nastąpi wiosną 2007 r., nie będzie dostępny w publicznej wersji beta - do czasu wprowadzenia na rynek będą go mogli testować jedynie deweloperzy.

Więcej informacji:

Worldwide Developers Conference