Mac OS X 10.6 - demo w przyszłym tygodniu, koniec wsparcia dla PowerPC?

Serwis Unofficial Apple Weblog, informujący o produktach i rozwiązaniach firmy z logiem jabłka, sugeruje, że w czasie konferencji Worldwide Developers Conference Apple zademonstruje nową odsłonę systemu operacyjnego Mac OS X, a być może nawet udostępni deweloperom próbki kodu. Co więcej Mac OS X 10.6 ma działać wyłącznie na komputerach Mac z procesorami o architekturze x86.

Redaktorzy serwisu TUAW.com opierają się na otrzymanych przez siebie informacjach, których źródeł jednak nie ujawniają. Podobne doniesienia znaleźć można również w serwisie Ars Technica i innych witrynach IT, w tym również i w polskim Internecie.

Nazwa kodowa systemu ma brzmieć "Snow Leopard" czyli "Pantera śnieżna". Nowy OS ma kłaść nacisk na większą stabilność i wydajność niż na nowe funkcje, co na chwilę obecną wydaje się naturalną drogą rozwoju - już nowości w Leopardzie trudno było uznać za przełomowe (może z wyjątkiem Maszyny Czasu czy wirtualnych pulpitów, Spaces).

Mac OS X 10.6 miałby trafić do sprzedaży na początku 2009 r. (premiera miałaby się zbiec w czasie z kolejną edycją targów MacWorld Conference & Expo). Termin ten również nie jest przesądzony - Mac OS 10.5 miał początkowo pojawić się na przełomie 2006 i 2007 r., aby ostatecznie trafić do sklepów w październiku 2007 r. (30 miesięcy po poprzedniej wersji, 10.4 Tiger).

Tegoroczne sympozjum Worldwide Developers Conference startuje w San Francisco już w najbliższy poniedziałek, 9 czerwca. Potrwa do piątku, 13 czerwca. Wszyscy spodziewają się, że Steve Jobs w czasie wystąpienia otwierającego zjazd zaprezentuje nową generację iPhone'a, obsługującą sieci 3G.

Aktualizacja: 10 czerwca 2008 10:04

Steve Jobs w trakcie poniedziałkowego wystąpienia otwierającego konferencję WWDC potwierdził, że nazwa kodowa kolejnej wersji Mac OS X brzmieć będzie "Snow Leopard". To było jednak wszystko, co można było usłyszeć publicznie o następcy Leoparda. Więcej szczegółów poznają uczestnicy sesji niejawnych konferencji (zobowiązani do zachowania tajemnicy przez złożenie podpisu pod klauzulą poufności).