Mac OS X 10.6 ze wsparciem dla geolokalizacji i multi-touch

W systemie Mac OS X 10.6 (znanego pod nazwą kodową Śnieżna Pantera) znajdą się dwie nowe technologie zapożyczone z iPhone'a. Pierwszą jest narzędzie geolokalizacyjne, drugą natomiast wsparcie dla funkcji multi-touch.

Informacje te pochodzą od testerów i partnerów Apple'a, którzy otrzymali najnowszą wersję poglądową Śnieżnej Pantery. W systemie znajduje się powłoka CoreLocation, dostępna wcześniej w SDK (Software Development Kit) dla iPhone'a. Pozwoli to użytkownikom Maców, podobnie jak teraz właścicielom telefonów Apple'a, na określanie położenia komputera i identyfikację danych geograficznych. Komputery Mac nie mają wbudowanego systemu GPS, a więc identyfikacja położenia odbywać się będzie na podstawie sprzętowej triangulacji.

Warto dodać, że na podobne rozwiązanie zdecydował się także Microsoft. Gigant z Redmond umieścił w Windows 7 mechanizm geolokalizacyjny, o którym przeczytasz więcej w artykule pt.: "Test Windows 7 beta 1".

Natomiast deweloperzy, którzy biorą udział w przygotowywaniu aplikacji dla następcy Mac Os X 10.5 otrzymali dostęp do zestawu narzędzi, bazujących na Cocoa, które pozwalają im tworzyć programy zgodne z technologią multi-touch.

Warto przeczytać: artykuł "Śnieżna Pantera Apple'a w detalach"