Mac OS X 10.8 - Mountain Lion upodabnia się do iOS

Apple zaprezentowało system Mac OS X 10.8 Mountain Lion. Od razu widać w nim podobieństwa do iOS 5. System biurkowy został wzbogacony o elementy znane z iPhone'a i iPada. Zaliczyć do nich można centrum powiadomień, program do wymiany wiadomości znany z iOS oraz kilka innych aplikacji zapożyczonych z tego systemu.

Mac OS X 10.8

Program iChat do wysyłania wiadomości znany z poprzednich wersji Mac OS został w nowym systemie zastąpiony aplikacją Messages dostępną na urządzeniach mobilnych Apple. Oprócz tego, wprowadzono centrum powiadomień żywcem wzięte z iOS, a także GameCenter oraz aplikacje takie jak Notatki i Przypomnienia. Dodano też możliwość blokowania programów spoza Mac App Store.

Dlaczego Apple upodabnia Mac OS X 10.8 do iOS. Po pierwsze iPad sprzedał się w 55 mln egzemplarzy w ciągu dwóch latach. Wyniki Maków nie są takie dobre, a jest to po części efektem sukcesu tabletów Apple. Wprowadzenie podobnych możliwości w systemie biurkowym może więc zachęcić użytkowników iPadów do kupowania Maków.

Zobacz również:

  • iPhone 15 - modele, cena, specyfikacja techniczna, ciekawostki [21.03.2023]
  • Boisz się, że Twój MacBook może być zainfekowany? Możliwe, że słusznie

Inną przyczyną upodabniania obu systemów jest ogólny trend, który dostrzegamy w całej branży. Zarówno nowy Windows 8 jak i liczne dystrybucje Linuksa zacierają granice między systemami biurkowymi i mobilnymi. Wprowadzają one obsługę ekranów dotykowych, sklepy z aplikacjami oraz specjalne interfejsy ułatwiające pracę z systemem za pomocą dotyku.

Urządzenia mobilne wyraźnie stały się wyznacznikiem nowych trendów w dziedzinie oprogramowania. Nie dziwi to wcale biorąc pod uwagę statystyki Canalys, z których wynika, że w 2011 roku dostarczono 488 mln smartfonów przy 415 mln komputerach PC. Należy tu dodać, że tablety zostały tu włączone w kategorię PC, a ich liczba wyniosła 62 mln.