Mac OS X Beta
Przewodnik po systemie

Skorzystaj z naszych porad, jeśli chcesz zapewnić sobie bezpieczną i fachową instalację nowego systemu operacyjnego Mac OS X, a niebawem pełną satysfakcji pracę z tak unowocześnionymi Macami.


Skorzystaj z naszych porad, jeśli chcesz zapewnić sobie bezpieczną i fachową instalację nowego systemu operacyjnego Mac OS X, a niebawem pełną satysfakcji pracę z tak unowocześnionymi Macami.

Mac OS X Beta<br>Przewodnik po systemie
Przez wiele lat fanatycy Maców prosili Apple'a o nowoczesny system operacyjny, a nie kolejne poprawki do wysłużonego systemu, pochodzącego z 1984 roku. Żądano stabilności Unixa oraz atrakcyjnego interfejsu Macintosha. Nowy system operacyjny, Mac OS X, spełnia wszystkie wymagania i oczekiwania użytkowników. Jest on zaprzeczeniem dotychczasowej filozofii systemu Maca, a także zmusza użytkowników do zachowania cierpliwości i tolerancji. Chociaż aż do wiosny 2001 roku system nie będzie dostępny w pełnej wersji, można go przetestować już w fazie beta (końcowy okres rozwoju programu przed jego publikacją).

Właściwe wyposażenie

Oto czego potrzebujesz, żeby uruchomić Mac OS-a X:<p>

 • iMac, dowolny Power Mac lub PowerBook z procesorem G3 lub G4 (z wyjątkiem pierwszego modelu PowerBooka G3, który pojawił się przed WallStreetem). Apple nie zdecydował się na obsługę pozostałych Power Maców, włączając w to karty G3 i G4 innych producentów.
 • <p>

 • Firmowa karta wideo lub inna karta dostarczana przez Apple'a, a wyprodukowana przez IXMciro lub ATI. Jeśli do komputera przyłączyłeś więcej niż jeden monitor, musisz je odłączyć przed instalacją systemu.
 • <p>

 • Co najmniej 128 MB pamięci. (System uruchomi się przy mniejszej pamięci, ale prawdopodobnie nie uda ci się pracować w starszych programach dla OS 9).
 • <p>

 • 1,5 GB wolnego miejsca na dysku. Jeśli masz duży dysk, możesz poświęcić kolejny gigabajt na aplikacje i dokumenty.
 • <p>

 • Aktualizacje firmware Maca i innych urządzeń. Kilka osób zgłaszało kłopoty z uruchomieniem systemu bez takiej aktualizacji. Najnowsze wersje i instrukcje można odnaleźć na stronie: www.apple.com/support. Aktualizacje mogą czasami sprawiać problemy, warto więc upewnić się, czy wszystko jest w porządku, zanim zrobisz kolejny krok.
 • Niemniej jednak praca z nowym systemem operacyjnym bardzo przypomina spływ nieznaną rzeką lub wędrówkę przez puszczę, bo nigdy nie wiadomo, jakie niebezpieczne przygody czy niespodzianki czekają za najbliższym zakrętem. Taka wyprawa ma jednak swoje zalety - szczególnie że właśnie teraz możesz zgłębić system operacyjny, który już wkrótce zrewolucjonizuje pracę z twoim Makiem.

  Instaluj ostrożnie!

  Jeśli dopiero teraz usłyszałeś o nowym systemie, radzimy rozpocząć lekturę od przeczytania opisu Mac OS X-a w listopadowym numerze Digita z ub.r. Marzysz o własnoręcznym przetestowaniu systemu? Musisz więc wysupłać 29,95 USD i kupić go w internetowym sklepie Apple'a (http://store.apple.com); w Polsce nie jest dostępny. Oczekując na przesyłkę, będziesz miał czas zgłębiać jego tajemnice, czytając zalecane artykuły. Podpowiemy ci, jak przygotować się do instalacji, zminimalizować niebezpieczeństwo, a także jak poruszać się w nieznanym środowisku.

  Pierwszą zmianę widać już w nazwie systemu - "X" nie oznacza litery, ale rzymską cyfrę 10. Już ta informacja powinna być ostrzeżeniem. Przygotuj więc swojego Maca, zainstaluj system w odpowiednim miejscu oraz zapoznaj się z nowymi opcjami konfiguracji.

  Sprawdź swoje zapasy

  Apple sporo ryzykuje, pokazując OS-a X przed ukończeniem prac. Jeśli system będzie zawierał błędy, firma może utracić zaufanie klientów, odbudowane przez Steve'a Jobsa, jej szefa. Należy więc przypuszczać, iż programiści włożyli wiele wysiłku i lat pracy, żeby otrzymać system jak najbardziej stabilny i wiarygodny.

  Zanim sięgniesz po kartę kredytową, upewnij się, czy twój sprzęt podoła wymaganiom. Beta system nie działa na wszystkich Macach, a poza tym ma spore wymagania (zobacz ramkę "Właściwe wyposażenie"). Jeśli twój komputer spełnia wszystkie kryteria, zapoznaj się z poniższą procedurą, żeby uniknąć kłopotów.

  Nie instaluj bety na komputerze, bez którego nie możesz żyć, nawet jeśli masz zapasowe kopie wszystkich programów i danych. Ponowne formatowanie i odtwarzanie twardego dysku może zająć wiele godzin. Trzeba pamiętać, że wiele urządzeń peryferyjnych - włączając drukarki USB i wymienne nośniki danych - nie będzie działało w OS X aż do momentu pojawienia się właściwych sterowników.

  Przed instalacją zrób kopię bezpieczeństwa dysku twardego. A po instalacji powinieneś robić to często. Nie zakładaj z góry, że twoja kopia jest na pewno poprawna - powinieneś ją przetestować, żeby upewnić się, czy pliki nie zostały uszkodzone. Jeśli korzystasz z programu Dantz Retrospect, możesz użyć funkcji Verify do sprawdzenia integralności archiwum.