Mac OS X Lion: najlepsze funkcje

Mac OS X Lion już w lipcu pojawi się w App Store. Kolejna wersja systemu kosztuje 30 dolarów i przynosi z sobą wiele nowych funkcji.


Ósme wydanie Mac OS X zawiera m.in. nowe gesty Multi-Touch, aplikacje pełnoekranowe i wiele usprawnień. Lion wprowadza też dwie innowacyjne funkcje, które ułatwią korzystanie z systemu: Mission Control, z łatwym przełączaniem między aplikacjami i Launchpad, czyli przeglądarka aplikacji w stylu iPada.

Nowe gesty Multi-Touch

Apple, inspirując się sukcesem iOS, wbudowało do nowego Mac OS X obsługę gestów Multi-Touch. Można z nich korzystać z pomocą zewnętrznego touchpada firmy - urządzenia Magic Trackpad. Nowe gesty zastąpią choćby paski przewijania (scrollbars), które całkiem znikną z interfejsu systemu. Pomogą w powiększaniu zdjęć, przełączaniu okien i nawigacji po stronach internetowych.

Zobacz również:

  • Skąd zdobyć stary macOS - pobierz Catalina, Mojave i starsze wydania

Aplikacje pełnoekranowe

Phil Shiller z Apple, który poprowadził prezentację Mac OS X Lion, przekonywał m.in. że "aplikacje w trybie pełnoekranowym wykorzystują każdy dostępny piksel, co sprawia, że praca na mniejszych ekranach staje się bardziej efektywna niż kiedykolwiek". Zabawne, że efekt "WOW!" został osiągnięty, pomimo że użytkownicy Linuksa i Windows mają taką opcję od wielu lat.

Mac OS X Lion: najlepsze funkcje

Aplikacje pełnoekranowe