Mac OS X - dziesiąte urodziny!

Za tydzień Apple świętuje 35 urodziny. Okazuje się, że 24 marca również jest ważną datą w historii firmy. Właśnie tego dnia, 10 lat temu światło dzienne ujrzał Mac OS X - jeden z trzech liczących się systemów operacyjnych na komputery osobiste.


Mac OS X Gepard - pierwszy z drapieżnych OS-ów Apple jest już starym kotem...

Polecamy:

Zobacz też:

Więcej informacji:

Śnieżna Pantera (Mac OS X 10.6) - najlepszy dotąd system operacyjny Apple.

Mac OS X to najważniejszy program Apple od czasu pierwszego systemu Macintosh, który w roku 1984 zrewolucjonizował przemysł komputerowy - mówił prezes Apple Steve Jobs, podczas jednego ze spotkań premierowych w marcu 2001 r.

Prawdę mówiąc, pierwszy Mac OS X był jednak daleki od ideału. System zawierał szereg wad i mniej lub bardziej poważnych usterek. A mimo to zwiastował przełomowe wersje, pojawiające się w kolejnych latach.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
  • Najlepsze antywirusy dla systemów macOS w 2023 roku

Sukces Apple - bez niego nie mógłby się udać

Mac OS X powstał w oparciu o technologię stworzoną przez NeXT, firmę przejętą przez Apple w roku 1996. Pamiętacie jeszcze prezesa tej firmy? Był nim nie kto inny jak Steve Jobs, który po powrocie do korporacji znów stanął u sterów Apple.

Nowy system miał pojawić się na rynku już 24 lutego 2001 r., kiedy Steve Jobs świętował swoje 46. urodziny, ale ostatecznie prace musiały potrwać jeszcze niecały miesiąc.

Rodzina "kotowatych" - od Geparda, po Śnieżną Panterę

Różne wersje systemu Mac OS X nosiły nazwy wielkich kotów. Kolejno, były to: 10.0 - Gepard, 10.1 - Puma, 10.2 - Jaguar, 10.3 - Pantera, 10.4 - Tygrys, 10.5 - Lampart i obecna wersja, 10.6 - Śnieżna Pantera.

Mac OS X 10.7 Lion. Król Lew nadchodzi?

Na horyzoncie pojawia się teraz Mac OS X 10.7 Lion, czyli Król Lew wśród systemów operacyjnych. Jedną z najważniejszych nowości będzie Mac App Store - sklep internetowy, działający na zasadach podobnych do mobilnego sklepu z aplikacjami dla iPhona i iPada. Użytkownicy będą mogli kupić w nim programy dla swojego systemu.

Dekadę rozwoju Mac OS X opisuje brytyjski MacWorld, w artykule pt. Macworld feature: Ten years of Mac OS X.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: