Mac OS X na Intela coraz bliżej

Najnowsza wersja systemu Mac OS na platformę sprzętową Intela jest już w pełni rozwinięta i funkcjonalnością równa obecnej wersji na procesory PowerPC - informuje serwis OSx86. Oznacza to, że zmiana platformy sprzętowej zapowiedziana przez firmę Apple w czerwcu bieżącego roku jest coraz bliżej. Apple wciąż jednak nie przedstawiła konkretnych dat wprowadzenia na rynek nowych Macintoshy pracujących w oparciu o CPU Intela.

O zamiarze zmiany platformy sprzętowej przez Apple pisaliśmy już w artykule "Apple przesiada się na Intele?". Przygotowania idą pełną parą i - jak donosi serwis OSx86 - nowa wersja systemu na platformę x86, która niedawno "wyciekła" do Internetu, jest już równie zaawansowana, co obecna na procesory PowerPC. Rewelacje serwisu OSx86 nie powinny w sumie nikogo dziwić, skoro już niedługo Apple ma zamiar zacząć sprzedawać pierwsze komputery z nowymi procesorami.

Kiedy jednak to się stanie, nie wiadomo - przejście na układy Intela może bowiem potrwać co najmniej kilkanaście miesięcy, wobec czego kolejne produkty Apple'a z nową architekturą będą wchodzić na rynek sukcesywnie w ciągu najbliższych lat. W przyszłym roku należy spodziewać się pierwszych komputerów Apple'a z procesorami Intela - low-endowych Maców mini. Bardziej zaawansowane maszyny, np. Power Mac, nie zostaną zaprezentowane wcześniej niż w 2007 r.

Ponadto firma Apple, pomna wcześniejszych doświadczeń, znacznie wzmocniła kontrolę oryginalnego pochodzenia sprzętu przy pomocy TPM (Trusted Platform Module). O zastosowaniu tego rozwiązania w nowych Makach pisaliśmy już wcześniej w artykule "Nowy Mac OS dalej tylko na sprzęcie Apple".

Więcej informacji


Zobacz również