Mac OS X przegrywa z open source?

Znanych jest coraz więcej szczegółów na temat tanich notebooków, które dzięki hojności gigantów świata IT, już w 2006-07 r. mogłyby trafić w ręce młodzieży najbiedniejszych krajów świata. Wiadomo także, iż komputery te nie będą pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Mac OS X, mimo iż prezes Apple'a, Steve Jobs, zaoferował, że wyposaży komputery w darmowe kopie tego systemu.

Mac OS X przegrywa z open source?

Prototyp taniego notebooka Design Continuum

Jak pamiętamy, prototyp taniego notebooka opracowany został na prestiżowej uczelni Massachusetts Institute of Technology. Nicholas Negroponte, prezes MIT Media Laboratory zapowiada, że już latem przyszłego roku tanie notebooki trafią w ręce młodych użytkowników z państw rozwijających się. Planuje się produkcję 100-150 mln egzemplarzy takich komputerów. Steve Jobs złożył ofertę wyposażenia ich w darmowe kopie systemu Mac OS X, jednak fundacja One Laptop Per Child (utworzona w celu nadzorowania projektu laptopów za 100 USD) odrzuciła ten pomysł.

"Odmówiliśmy, gdyż Mac OS X to nie open source" - twierdzą przedstawiciele fundacji. Można się tego było spodziewać: już wcześniej mówiło się, iż pierwsze egzemplarze komputerów będą wyposażone w dystrybucję Linuksa dostarczoną przez firmę Red Hat.

Laptop za 100 USD

Prototyp laptopa za USD, opracowany przez MIT Media Labs

Konfiguracja taniego notebooka ma przedstawiać się następująco:

- procesor AMD taktowany zegarem 500 MHz,

- 256 MB pamięci RAM,

- dysk flash 1GB,

- bezprzewodowe połączenie sieci LAN,

- system operacyjny Red Hat Linux,

- edytor tekstu,

- klient poczty elektronicznej,

- przeglądarka internetowa.

Prezentacja komputera ma nastąpić już wkrótce, bo 17 listopada w Tunisie (Tunezja), podczas odbywającego się tam światowego szczytu ds. społeczeństwa informacyjnego. Oprócz wersji dla młodzieży z krajów rozwijających się, beneficjentami projektu tanich laptopów mogą stać się także "zwykli" użytkownicy. Planowane jest bowiem także wprowadzenie "komercyjnej" wersji taniego przenośnego komputera, który kosztowałby ok. 200 USD.

Więcej informacji: MIT Media Labs.