Mac OS z Pentium?

Podczas gdy Motorola pracuje nad zwiększeniem prędkości PowerPC G4, użytkownicy Macitoshy od kilku miesięcy rozważają możliwość przejścia Apple na procesory oferowane przez AMD albo Intela.

Pogłoski na temat ewentualnej rezygnacji Apple z usług firmy Motorola na rzecz AMD albo Intela pojawiły się na początku bieżącego roku, kiedy to programista Wilfredo Sanchez oświadczył, że udało mu się tak zmodyfikować Darwin OS (podstawę Mac OS), że mógł uruchomić go na pececie.

I choć Darwin to jedynie kernel dla Mac OS, pozbawiony m.in. takich elementów jak mechanizm generacji obrazów Quartz czy graficzny interfejs Aqua, to według programistów przeniesienie następnej generacji Mac OS na pecetową platformę sprzętową jest stosunkowo proste.

Spekulacje powróciły na internetowe fora dyskusyjne w październiku bieżącego roku, po tym jak Apple ogłosiła znacznie mniejszy od oczekiwanego poziom sprzedaży i spadek wartości notowań giełdowych.

Przejście na pecetowe procesory wiąże się jednak z porzuceniem klasycznych aplikacji makowych lub zmuszenie ich do działania w powolniejszym, emulowanym środowisku. Przed programistami Apple stanęłoby także zadanie obsługi podwójnej platformy sprzętowej, bowiem na świecie działa już spora liczba Macintoshy z procesorami PowerPC.

Ewentualne przejście na pecetowe procesory związane jest głównie z przebudową kernela Mach, jądra Mac OS, które bezpośrednio komunikuje się z platformą sprzętową oraz napisaniu nowych sterowników dla urządzeń. Apple obecnie korzysta już z wielu pecetowych komponentów i rozwiązań takich jak USB, PCI czy ATA i makowe kontrolery pamięci zdolne są do współpracy z procesorami x86 i mogą być wykorzystane w projektowaniu nowych, makowych płyt głównych.

Do obsługi klasycznych aplikacji makowych, przyszły Mac OS x86 będzie musiał być jednak wyposażony w emulator PowerPC, co wiąże się z podobnym spadkiem wydajności programów obserwowanym w emulatorach SoftWindows czy VirtualPC stosowanych już w makach. Aplikacje wprawdzie będą stabilne, ale powolniejsze niż we współpracy ze swoimi 'naturalnymi' procesorami.

macweek.zdnet.com/2000/10/29/1103mac2intel.html


Zobacz również