Mac Pro - komputerowa nowość Apple'a

Wcześniejsze prasowe doniesienia o zaplanowanej przez Apple na początek sierpnia prezentacji nowego stacjonarnego komputera do zastosowań profesjonalnych potwierdziły się. Widzowie zgromadzeni w jednej z sal konferencyjnych imprezy Worldwide Developers Conference mogli podziwiać komputer ochrzczony mianem Mac Pro. Maszyny z tej serii mają docelowo zastąpić wysłużone komputery Power Mac, a ich wprowadzenie do oferty firmy jest zwieńczeniem trwającego od ponad roku procesu przechodzenia koncernu z procesorów IBM PowerPC na platformę x86 Intela.

O tym, iż w nowych komputerach Apple'a znajdą zastosowanie dwurdzeniowe procesory serwerowe, informowaliśmy już w połowie lipca. Teraz możemy podać Wam więcej technicznych szczegółów dotyczących Maków Pro. Jak już wiemy, jednostką centralną Maka Pro jest dwurdzeniowy, 64-bitowy układ Intel Xeon 5100, o maksymalnym taktowaniu zegara wynoszącym 3 GHz i 4-megabajtowej pamięci podręcznej drugiego poziomu (pozostałe częstotliwości taktowania to 2 i 2,66 GHz). Każdy z rdzeni procesora posiada własną niezależną szynę FSB 1,33 GHz o przepustowości 21 GB/s. W komputerach znajdą się po dwa procesory Xeon.

Mac Pro - komputerowa nowość Apple'a

Apple Mac Pro

W komputerze można zamontować do czterech 500-gigabajtowych dysków twardych z interfejsem Serial ATA, co daje łączną przestrzeń dyskową rzędu 2 terabajtów. W obudowie znalazło się też miejsce na 2 kieszenie napędów optycznych, w sumie 4 sloty PCI Express, 5 portów USB 2.0 oraz po 2 porty FireWire 400 i FireWire 800 (z czego 2 USB, 1 FireWire 400 i 1 FireWire 800 na przednim panelu).

Mac Pro - konfiguracja standardowa

W ramach standardowej konfiguracji Maka Pro użytkownik otrzymuje:

- dwa procesory Intel Xeon 2,66 GHz,

- 1 GB pamięci RAM,

- dysk twardy 250 GB,

- kartę graficzną Nvidia GeForce 7300GT z 256 MB VRAM,

- napęd optyczny SuperDrive 16x

- mysz Apple Mighty Mouse

Mac Pro w standardowej konfiguracji kosztuje 2499 dolarów.

Standarową kartą graficzną Maka Pro jest Nvidia GeForce 7300 GT z 256 MB pamięci wideo, zapewniająca wsparcie dla trybu wyświetlania dwuekranowego oraz 30-calowych monitorów Apple Cinema HD Display. Opcjonalnie, komputer można wyposażyć w inne karty graficzne, w tym w ATI Radeon X1900 XT lub Nvidia Quadro FX 4500 (obie z 512 MB VRAM).

Więcej informacji: Apple