Mac: kolejny trojan w pirackim oprogramowaniu

Firma Intego, zajmująca się m.in. zagadnieniami bezpieczeństwa, poinformowała, że kolejna piracka wersja oprogramowania dla komputerów Mac może zawierać trojany. Tym razem miałoby to dotyczyć popularnego pakietu graficznego Photoshop CS4.

Kilka dni temu informowaliśmy, że w pirackiej wersji pakietu iWork '09 znajduje się Trojan o nazwie OSX.Trojan.iServices. Tym razem podobna sytuacja dotyczy pakietu Photoshop CS4. W pirackiej wersji tego oprogramowania użytkownicy mogą znaleźć trojana o nazwie OSX.Trojan.iServices.B. Zainstalowana z podejrzanego źródła aplikacja tworzy tylne wejście w katalogu /var/tmp, kopiuje pliki wykonywalne do katalogu /usr/bin/DivX i zapisuje hasło roota w katalogu /var/root/.DivX. Następnie nasłuchuje ona przypadkowe porty TCP i próbuje nawiązać połączenie pod dwa adresy IP. W przypadku udanej próby, informacje wysyłane są do twórcy programu. Dodatkowo trojan może pobrać również inne komponenty na tak zainfekowany komputer.

Z powodu tak poważnego zagrożenia Apple zaleca zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania antywirusowego. To już nie pierwszy raz, kiedy firma z Cupertino zaleca swoim użytkownikom dokonanie takiej czynności. To także nie pierwszy raz, kiedy pirackie wersje oprogramowania przeznaczonego na komputery Mac zawierają w sobie trojany.