Mac kontra Pc

digit porównuje wydajność Power Maca G5 z bardzo szybkimi pecetami.


digit porównuje wydajność Power Maca G5 z bardzo szybkimi pecetami.

Jeszcze kilka miesięcy temu nie można było mówić o żadnym wyścigu pomiędzy komputerami Apple'a i PC.Choć Macintoshe były szybkie, to i tak pecety znacznie je wyprzedzały.Różnica prędkości zegarów procesorów PowerPC oraz Athlon i Pentium stała siętak duża, że Apple musiał wykonać kontratak. Firma rozpoczęła kampanię przeciwko "mitowi megaherców", twierdząc, że częstotliwość zegara to tylko jeden z czynników wpływających na ogólną wydajność systemu. Należy jednak rozważyć również architekturę płyty głównej i innych układów, które decydują o pracy komputera. Częściowo była to prawda, ale Apple i tak miał spore problemy, próbując przekonać klientów do zakupu Maców, które powoli zbliżały się do magicznej granicy 1 GHz.

W międzyczasie procesory stosowane w komputerach PC przyspieszyły jeszcze bardziej, przez co mit megaherców straciłna znaczeniu, a różnice w architekturzenie wyjaśniały już luki w wydajności.

Tego lata Apple przedstawił komputer Power Mac G5 z nowym, 64-bitowym procesorem PowerPC G5 firmy IBM. Najlepszy model ma teraz dwa bardzo szybkie procesory, działające z prędkością 2 GHz każdy. Steve Jobs obiecał, że w ciągu następnych12 miesięcy pojawi się model z procesorem3 GHz. Oznacza to, że Macintoshe znowu mogą konkurować z pecetami, a wyścig ponownie się rozpoczyna.

Granice wydajności

Przedstawiając nowego Power Maca G5, Jobs ogłosił, że jest to najszybszy komputer osobisty - nie tylko najszybszy Mac w historii, ale także komputer wydajniejszy od najlepszych systemów z procesorami AMD lub Intel, które działają ze znacznie wyższymi prędkościami zegara. Szef Apple'a stwierdził, że "Nowy Power Mac G5 stanowi połączenie pierwszego procesora 64-bitowego, pierwszej magistrali frontowej 1 GHz oraz maksymalnie 8 GB pamięci RAM, dzięki czemu może pokonać w profesjonalnych zastosowaniach najszybsze systemy z procesorami Pentium 4 i Xeon".

Czy Power Mac G5 rzeczywiście spełnia te warunki? Aby to sprawdzić, połączyliśmy siły z kolegami z magazynu PC World.

W testach przeprowadzanych w naszych laboratoriach zmierzyły się trzy najszybsze Macintoshe oraz trzy rozbudowane komputery PC z systemem Windows.

Uzyskane wyniki z pewnością wywołają wiele sporów i dyskusji pomiędzy miłośnikami obu platform, choć nie było to naszym zamierzeniem. Nie twierdzimy również, że Apple ma rację lub myli się, ponieważ metodologia naszych testów różni się znacznie od testów przeprowadzanych przez tę firmę. Należy również uwzględnić fakt, że przez cały czas zmienia się konfiguracja systemów; na przykład procesor Athlon FX-51 nie był jeszcze dostępny, kiedy Apple przedstawiał Power Maca G5.

Mamy jednak nadzieję, że nasze testy wskazują postęp dokonany przez Apple'a w ciągu ostatniego roku, szczególnie biorąc pod uwagę ich niedawną niską wydajność w porównaniu z pecetami. Przygotowując nasze testy, nie zakładaliśmy jednak, że słabe wyniki testów mogłyby wpłynąć na porzucenie tej platformy przez wiernych użytkowników Macintoshy. Nie jest przecież możliwe zmierzenie takich czynników, jak łatwość użycia lub ogólna wygoda pracy. Podejmując decyzję o wyborze platformy sprzętowej, warto uwzględnić bardzo ważny czynnik, jakim jest całkowity koszt użytkowania (TCO). Mamy nadzieję, że nasze testy staną się przydatne dla wszystkich osób, które pracują w mieszanym środowisku i potrzebują najszybszego dostępnego komputera. Być może uzyskane rezultaty wpłyną na decyzję o migracji z Maca na platformę Windows lub z Mac OS-a 9 do OS-a X.

Mac kontra Pc

Specyfikacja techniczna

Do testów wybraliśmy dwa Power Maki G5 (z dwoma procesorami 2 GHz i jednym procesorem 1,8 GHz) oraz Power Maca G4 z dwoma procesorami 1,4 GHz. Po drugiej stronie stanęły trzy komputery PC z 64-bitowym procesorem Athlon FX-51 2,2 GHz, z procesorem Pentium 4 3,2 GHz oraz dwoma procesorami AMD Opteron 2 GHz.

Więcej informacji na temat konfiguracji tych systemów przedstawiono w tabeli "Specyfikacja techniczna".

Testy wykonywano za pomocą aplikacji, które są dostępne na obu platformach: Adobe Phoshop 7.0.1, Adobe Premiere 6.5, Quake III 1.32 i Microsoft Word X lub 2002. W czasie drugiej rundy testów wykonywaliśmy zadania, które mocno obciążają procesor (kodowanie pliku audio MP3 i pliku wideo MPEG-2) za pomocą wybranych narzędzi.

Metodologia testów

W czasie testów użyto trzech Macintoshy: Power Maca G5 1,8 GHz, Power Maca G5 z dwoma procesorami 2 GHz oraz Power Maca G4 z dwoma procesorami 1,4 GHz. Ten ostatni komputer był najszybszym modelem oferowanym przez Apple'a przed wprowadzeniem G5, przez co jego użycie w testach pozwoli oszacować rzeczywisty przyrost prędkości nowych modeli. Wszystkie trzy systemy miały 1 GB pamięci RAM. Komputery Power PC G4 i Power PC G5 1,8 GHz były wyposażone w kartę graficzną z 64 MB pamięci, natomiast w najszybszym Macu zainstalowaliśmy kartę ATI Radeon 9800 ze 128 MB, aby umożliwić bezpośrednie porównanie z pecetami.

Jako przeciwnika po drugiej stronie barykady wybraliśmy komputer z 64-bitowym procesorem AMD Athlon 2,2 GHz, który nie był dostępny w momencie premiery Power Maca G5. W celach porównawczych przetestowaliśmy także system z procesorem Pentium 4 3,2 GHz oraz komputer z dwoma procesorami Opteron 2 GHz. Wszystkie systemy zostały wyposażone w 1 GB pamięci RAM oraz kartę graficzną ATI Radeon 9800 Pro ze 128 lub 256 MB pamięci wideo. Pełną specyfikację testowanych systemów można znaleźć w tabeli "Specyfikacja techniczna".