Mac mini

Gdy na styczniowych targach Macworld Expo szef Apple'a, Steve Jobs, przedstawił Maca mini, reakcje publiczności były mieszanką zachwytu (w jaki sposób udało się zrobić tak mały komputer?) i niedowierzania (czy porządnie wykonany komputer może zmieścić się w tak małej obudowie?). Wielu z nich pamiętało jeszcze niepowodzenie Power Maca G4 Cube.


Gdy na styczniowych targach Macworld Expo szef Apple'a, Steve Jobs, przedstawił Maca mini, reakcje publiczności były mieszanką zachwytu (w jaki sposób udało się zrobić tak mały komputer?) i niedowierzania (czy porządnie wykonany komputer może zmieścić się w tak małej obudowie?). Wielu z nich pamiętało jeszcze niepowodzenie Power Maca G4 Cube.

Mac mini z pewnością nie jest przeznaczony dla grafików, którzy potrzebują wydajnej maszyny do codziennej pracy. Nawet wieloletni miłośnicy komputerów z jabłuszkiem nie są najważniejszą grupą docelową dla tego Maca. Tym razem Apple chce dotrzeć bezpośrednio do dotychczasowych użytkowników pecetów z systemem Windows, którzy być może dali się skusić już na zakup innego produktu z Cupertino, czyli popularnego iPoda. Taka strategia jest skazana na sukces, szczególnie biorąc pod uwagę naprawdę niską cenę tego modelu.

Oczywiście Mac mini ma pewne wady (na przykład zbyt małą ilość pamięci RAM), ale - jak pokażemy to w naszych testach - na pewno będzie idealnym komputerem dla wielu osób.

Przygotowanie do pracy

Mac mini

Mac mini standardowo jest wyposażony w szczelinowy napęd Combo, który pozwala nagrywać płyty CD-R i odtwarzać płyty DVD. Nagrywarka DVD o nazwie Super Drive wymaga dopłaty.

Chyba najprzyjemniejszym etapem testów było przygotowanie komputera. Maca mini można wyjąć z pudełka jedną ręką, bo waży tylko 1,5 kg. W porównaniu ze starszym Power Makiem G4, mini wygląda jak zewnętrzny dysk twardy. Oznacza to, że może zgubić się na biurku pomiędzy głośnikami, monitorem, lampą i papierami.

Tak niewielkie rozmiary komputera są możliwe dzięki temu, że zasilacz stanowi oddzielny element zestawu. W gruncie rzeczy jest on całkiem duży, ale na szczęście można go ukryć pod biurkiem. Ponieważ Mac mini jest wyposażony tylko w dwa porty USB 2.0 i jeden port FireWire, posiadacze większej liczby urządzeń zewnętrznych będą musieli nabyć koncentrator odpowiedniego typu.

Podłączenie komputera do monitora było wyjątkowo szybkie. Złącze DVI może współpracować także z klasycznym monitorem VGA dzięki dołączonemu adapterowi. Jeżeli chcemy oglądać filmy na telewizorze, musimy zainwestować dodatkowe kilkadziesiąt złotych w specjalną przejściówkę.

Mac mini

Mac mini powstał jako komputerdla tych, którzy dali się namówićna iPoda, a teraz chcą spróbować, jak smakuje jabłuszko.

Z tyłu komputera umieszczono również przycisk zasilania (początkowo dość trudno go znaleźć bez odwrócenia całej obudowy), złącze słuchawkowe i audio-out, Ethernet, modem, gniazdko zasilania (które łatwo pomylić z portem USB lub FireWire) oraz uchwyt do linki zabezpieczającej. Brakuje tylko wejścia dźwięku.

Aluminiową obudowę z zaokrąglonymi narożnikami można ustawić również na boku, ale należy zapewnić wystarczająco dużo miejsca na wentylację. Jeżeli w domu mieszkają małe dzieci, warto rozważyć umieszczenie Maca mini na wysokiej półce, aby uniknąć przypadkowej katastrofy. Apple zaleca, by na górnej obudowie nie kłaść niczego, ponieważ może to zakłócić łączność bezprzewodową poprzez AirPort lub Bluetooth (jeśli zamówiono te opcje). Niestety, białą, plastikową część obudowy łatwo zarysować, co jest piętą achillesową również iPoda. Dolną część komputera pokryto gumą. Zapobiega ona poruszaniu się obudowy, a także zapewnia właściwą wentylację dzięki lekkiemu uniesieniu Maca mini nad powierzchnią biurka.

Mac mini w dwóch odmianach

Mac mini
Mac mini jest dostępny w dwóch konfiguracjach. Pierwsza z nich kosztuje 2199 zł i jest wyposażona w procesor Power PC G4 1,25 GHz, 256 MB pamięci RAM, dysk twardy 40 GB i napęd optyczny combo (CD-RW/DVD-ROM). Lepsza konfiguracja ma procesor G4 1,42 GHz i dysk twardy 80 GB, a jej cena wynosi 2599 zł. Zalecamy rozbudowę pamięci do 512 MB (ok. 240 zł) lub 1 GB (670 zł). Maca mini można wyposażyć także w napęd SuperDrive (ok. 435 zł), moduł Bluetooth (ok. 220 zł) i kartę AirPort Extreme (około 285 zł). W pudełku znajdziemy także system operacyjny Mac OS X 10.3 oraz pakiet aplikacji iLife '05.

Sprawdźmy wydajność

Mac mini jest przedstawicielem gatunku komputerów biurkowych, ale wiele jego komponentów - dysk twardy, napęd optyczny, procesor i karta graficzna - jest identycznych z iBookiem G4. Oznacza to, że nie należy spodziewać się wydajności eMaca lub iMaca. Jak okazało się w naszych testach, Mac mini 1,25 GHz jest znacznie wolniejszy niż eMac G4 z procesorem o takiej samej szybkości. Jest to widoczne w przypadku testu renderowania iMovie, testu Photoshopa oraz kodowania MPEG-2.

Mac mini

Do Maca mini można podpiąć monitor z wejściem VGA lub DVI oraz klawiaturę i mysz USB.

Pewną niespodzianką był szybki czas dostępu do dysku twardego podczas kopiowania 500 MB danych. Mac mini 1,25 GHz pokonał model 1,42 GHz aż o 10 sekund. Po bliższym zbadaniu tej kwestii ustaliliśmy, że testowy Mac mini 1,25 GHz był wyposażony w dysk 5400 obr./min, chociaż w specyfikacji podano, że powinien być to dysk 4200 obr./min. Nie należy jednak zakładać, że podobna sytuacja zdarzy się w innych egzemplarzach tego urządzenia.

Pozostałe komponenty komputera działają w oczekiwany sposób. Poziom sygnału AirPort jest bardzo dobry. Komputer działa cicho; głośniejsze odgłosy pojawiają się dopiero podczas korzystania z płyty umieszczonej w napędzie. Na szczęście w czasie odtwarzania filmów DVD odgłosy nie są słyszalne. Wbudowany głośnik nie jest zbyt głośny, należy więc rozważyć użycie dodatkowych głośników lub słuchawek. Warto podkreślić, że komputer nie grzeje się nadmiernie, nawet podczas dłuższej pracy. Jest to z pewnością wynikiem dobrze zaprojektowanego systemu wentylacji oraz umieszczenia zasilacza poza obudową komputera.

Mac mini

Konsekwencją upchnięcia tak wielu komponentów w niewielkiej obudowie było zastosowanie niektórych części z iBooka.

256 MB pamięci RAM to zdecydowanie zbyt mało, nawet w przypadku zastosowań domowych. Jest to związane z dużymi wymaganiami samego systemu, jak również poszczególnych aplikacji, a szczególnie tych wchodzących w skład pakietu iLife '05. Niestety, większość tanich modeli Macintoshy jest wyposażonych w układ pamięci o tak niskiej pojemności.

Dopiero po rozbudowaniu pamięci testowanego komputera do 512 MB praca z komputerem staje się przyjemnością. Należy jednak pamiętać, że Mac mini jest wyposażony tylko w jedno złącze DIMM. Już podczas planowania zakupu warto pamiętać o konieczności wymiany kości pamięci.

Kupić, nie kupić

Mac mini

Kwadratowa obudowa ma przekątną niewiele przekraczającą 15 cm.

Dla kogo tak naprawdę jest przeznaczony ten mały cud techniki? Mac mini sprawdzi się świetnie w codziennej pracy biurowej, podczas surfowania po sieci lub jako domowe centrum rozrywki i studio montażowe. Po podłączeniu do sprzętu audio-wideo i wyposażeniu w AirPort komputer będzie prawdziwym multimedialnym kombajnem do odtwarzania filmów DVD i DivX oraz muzyki. Oczywiście możliwe jest również użycie Maca mini jako serwera headless w małej sieci lokalnej.

Kupno tego urządzenia będzie szczególną okazją dla osób, które mają już monitor, klawiaturę i mysz USB oraz podobne akcesoria podłączone do starszego komputera. Dotyczy to szczególnie dotychczasowych użytkowników pecetów, którzy mają już dość walki z wirusami i trojanami. Większość posiadanych urządzeń powinna współpracować z Makiem, co oznacza brak dodatkowych wydatków. Jeżeli jednak konieczny jest zakup monitora oraz urządzeń peryferyjnych, warto przyjrzeć się bliżej iMacowi G5 1,6 GHz, który kosztuje 5200 zł, ale jest wyposażony w ekran LCD 17" i zapewnia znacznie większą wydajność.

produkt Mac mini G4 1,25 GHz, Mac mini G4 1,42 GHz

producent Apple Computer

cena brutto G4 1,25 GHz - 2199 zł, i G4 1,42 GHz - 2599 zł

konkurenci brak

kontakt http//www.apple.com.pl

za:

Największą zaletą Maca mini są jego niewielkie rozmiary i cena. W gruncie rzeczy jest to iBook G4 pozbawiony ekranu. Rozsądna cena pozwoli dotrzeć do użytkowników pecetów, dla których "normalny" Mac był zbyt drogi.

przeciw:

Dysk twardy o prędkości 4200 rpm nie wpływa dodatnio na szybkość Maca mini. Komputera nie można rozbudować, przez co będzie mniej atrakcyjny dla domowych majsterkowiczów.