Mac mini z procesorem Intela

Druga generacja Maca mini stanowi kolejną rewolucję w historii tego modelu. Jest to zarazem trzeci model w ofercie Apple'a, który został w procesor Intela. Dodano także oprogramowanie Front Row i pilota zdalnego sterowania. Wprawdzie cena komputera wzrosła, ale jego możliwości zostały znacznie rozszerzone.


Druga generacja Maca mini stanowi kolejną rewolucję w historii tego modelu. Jest to zarazem trzeci model w ofercie Apple'a, który został w procesor Intela. Dodano także oprogramowanie Front Row i pilota zdalnego sterowania. Wprawdzie cena komputera wzrosła, ale jego możliwości zostały znacznie rozszerzone.

Pomimo podwyżki cen Mac mini to w dalszym ciągu najtańszy sposób, aby zostać posiadaczem Macintosha. Coraz częściej te komputery są stosowane w biurach, ale także mogą stanowić część domowego centrum rozrywki. Szczegółowy opis wnętrza tego modelu można znaleźć w dalszej części niniejszego numeru Macworlda.

Na pierwszy rzut oka trudno zauważyć jakieś różnice w wyglądzie w stosunku do poprzednika z procesorem G4. Największych zmian dokonano w środku - wprowadzono nowe procesory Intel Core Solo i Core Duo, szybszą magistralę frontową (667 MHz zamiast 167 MHz), szybką pamięć RAM typu DDR2, a także czterokrotnie powiększono pamięć podręczną drugiego poziomu (do 2 MB). Ponieważ dostępne są dwa złącza pamięci, maksymalna wielkość pamięci wynosi obecnie 2 GB, co wpływa pozytywnie na wydajność systemu.

Jednak instalacja kości RAM jest jeszcze bardziej skomplikowana niż dotychczas. Aby uzyskać dostęp do gniazd pamięci, trzeba najpierw użyć płaskiego noża do otwarcia obudowy, a następnie zdemontować podzespół zawierający dysk twardy i napęd optyczny. W celu uzyskania najwyższej wydajności zaleca się instalowanie parami identycznych kości pamięci.

Zmienna wydajność

Ogólnie rzecz biorąc, nowy Mac mini działa szybciej i sprawniej podczas przeciągania okien w Finderze i uruchamiania aplikacji typu Universal Binary. Wydajność spada jednak po jednoczesnym otwarciu dużej liczby aplikacji.

W naszych laboratoriach porównaliśmy szybkość obu nowych modeli mini z poprzednią generacją tych komputerów. Nie powinien dziwić fakt, że mini z dwurdzeniowym procesorem Core Duo był znacznie szybszy niż model z procesorem jednordzeniowym - nawet dwukrotnie. Z kolei Mac mini Core Solo pokonał bez problemów poprzedniego mini z procesorem G4 1,42 GHz - wyniki w programie Cinema 4D XL były lepsze mniej więcej o jedną trzecią. Model Core Duo osiągnął podobną przewagę w testach iMovie i iTunes, natomiast wyniki słabszego modelu były podobne, a nawet trochę gorsze jak w przypadku G4.

Znacznie gorsze wyniki uzyskano podczas testów starszych programów z użyciem technologii Rosetta. Wyniki zestawu testów Photoshopa CS 2 były o 51% (Core Duo) i o 117% (Core Solo) gorsze niż w przypadku najwolniejszego Maca mini G4 1,25 GHz.

Zamieszanie z grafiką

Podczas projektowania nowych Maców mini inżynierowie Apple'a przyjęli nowe podejście do kwestii obsługi grafiki (choć podobne rozwiązania od dłuższego czasu są stosowane w świecie pecetów). Zamiast oryginalnej karty graficznej ATI Radeon 9200 z 32 MB własnej pamięci użyto zintegrowanego układu graficznego Intel GMA950, który zajmuje 64 MB pamięci głównej komputera. Oto jedna z przyczyn, dla których warto od razu rozbudować pamięć nowo zakupionego mini. Należy pamiętać, że komputer rezerwuje dodatkowo 16 MB dla ogólnej konfiguracji systemu, przez co ze standardowych 512 MB pamięci do dyspozycji tak naprawdę mamy tylko 432 MB.

Mac mini w końcu obsługuje technologię Core Image, która umożliwia stosowanie bardziej zaawansowanych efektów specjalnych; w końcu widać na przykład efekt falowania ekranu po dodaniu nowego widgetu do Dashboarda. Również zmiana rozmiaru okien QuickTime'a i DVD Playera podczas odtwarzania przebiega płynniej niż w przypadku mini G4.

Układ GMA950 obsługuje także odtwarzanie wideo w formacie H.264 HD. Dostestów użyliśmy zwiastuna filmu Deep Sea 3D (kodowanie H.264 w rozdzielczości 1440 x 1080 pikseli). Model Core Duo nie miał żadnych problemów z wyświetleniem tego filmu, natomiast Core Solo pomijał niektóre klatki, przez co odtwarzanie nie było płynne. Nie pomogła nawet rozbudowa pamięci do 1 GB.

Po uruchomieniu intelowskiej wersji gry Unreal Tournament odkryliśmy, że szybkość klatek na sekundę wynosi tylko 12,2 dla modelu Core Duo i 10,4 dla modelu Core Solo. Mac mini G4 1,42 GHz osiągnął 14,5 klatki, a G4 1,25 13,9 klatki w tym samym teście. Dopiero po obniżeniu ustawień gry i dopasowaniu ich do wymagań mini uzyskaliśmy właściwą wydajność gry.

Uruchomiliśmy także grę Nanosaur w wersji Universal. W tym przypadku wyniki testów były mniej więcej o 33% lepsze niż w przypadku poprzedniej generacji mini. Warto też podkreślić, że dołączony do komputera zestaw gier logicznych 3D działał bez najmniejszych problemów.

Front Row

Podobnie jak w przypadku większość nowych modeli Apple'a, również Mac mini został wyposażony w oprogramowanie Front Row i pilota zdalnego sterowania. Dzięki tej kombinacji można sterować wyświetlaniem zdjęć oraz odtwarzaniem muzyki i wideo z dalszej odległości. Odbiornik podczerwieni znajduje się po prawej stronie szczeliny napędu optycznego. Najnowsza wersja Front Row znacznie upraszcza wyszukiwanie i przeglądanie plików multimedialnych na zdalnych komputerach, dzięki czemu Mac mini świetnie sprawdzi się jako element domowego centrum rozrywki. Szkoda tylko, że Apple nie dodaje tunera telewizyjnego.

Mac mini udostępnia analogowe i cyfrowe wejście dźwięku oraz cyfrowe wyjście dźwiękowe. W czasie testów podłączyliśmy mini do telewizora Sony HDTV (przy użyciu przejściówki DVI-HDMI), a dźwięk był przesyłany optycznie do zestawu audio surround. Jakość obrazu i dźwięku 5.1 była naprawdę doskonała.

Nowe wyposażenie standardowe

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ceny Maków mini są wyższe niż dotąd, ale każdy model jest wyposażony w karty AirPort Extreme i Bluetooth 2.0, a także Gigabit Ethernet. Droższa wersja jest wyposażona w nagrywarkę SuperDrive z możliwością nagrywania dwuwarstwowych dysków DVD. Podobnie jak w przypadku innych nowych komputerów Apple'a, pozbyto się już modemu. W razie potrzeby można dokupić zewnętrzny.

Wszystkie mini są wyposażone w dyski twarde Serial ATA (SATA), które zapewniają przepustowość 1,5 razy wyższą niż zwykłe dyski ATA. Zachowano pojedynczy port FireWire 400, ale liczbę portów USB 2.0 z tyłu obudowy zwiększono z dwóch do czterech. Wcześniejsze modele praktycznie od razu wymagały dokupienia koncentratora USB.

Kupić, nie kupić

Mac mini to w dalszym ciągu najtańszy komputer z jabłuszkiem na obudowie, choć jego cena zwiększyła się. Dodatkowe wyposażenie oraz wprowadzenie procesorów Intela sprawia, że wartość nowych komputerów znacznie wzrosła. Szczególnie polecamy model Core Duo, który sprawdza się dobrze w większości zastosowań. Procesor Core Solo może być zbyt wolny, jeśli uruchamiane są bardziej wymagające aplikacje.

Oczywiście należy pamiętać, że wydajność mini w przypadku korzystania ze starszych aplikacji może nie być zadowalająca. Nie można także uruchamiać aplikacji Classic. Z kolei zintegrowana karta graficzna powoduje zajęcie cennej pamięci RAM, co oznacza konieczność zainwestowania w dodatkową kość pamięci.

Jeżeli przyszły nabywca Maca mini nie dysponuje jeszcze klawiaturą, myszą i monitorem i konieczne jest dokupienie tych urządzeń peryferyjnych, warto rozważyć inwestycję w iMaca G5, który jest nie tylko lepiej wyposażony, ale także znacznie szybszy.

Mac mini Core Solo 1,5 GHz i Core Duo 1,66 GHz

Za: Zwiększona wydajność w natywnych aplikacjach, bogate opcje sieci przewodowej i bezprzewodowej, cztery porty USB 2.0, cyfrowe wejście i wyjście dźwięku, oprogramowanie Front Row i pilot zdalnego sterowania.

Przeciw: Zintegrowany układ graficzny zajmujący pamięć RAM, dwurdzeniowy procesor (Core Duo), problemy z odtwarzaniem wideo HD (Core Solo), niewielki przyrost wydajności w stosunku do Maca mini G4 (Core Solo), kłopotliwa rozbudowa pamięci RAM.

Produkt: Mac mini Core Solo 1,5 GHz i Core Duo 1,66 GHz

Producent: Apple

Kontakt: www.apple.com.pl

Cena: 2600 zł (Core Solo), 3600 zł (Core Duo)